werf tot MTE en men kan dus rustig spreken over een werk maatschappij van MTE. Medio deze maand werden de eerste produkten van deze werf te water gelaten. Het waren twee Om- nibarges, elk met een laadruiminhoud van 340 m3. Op een eilandje Tegenover Butterworth op de westkust van Maleisië ligt het eiland Penang. In reisgidsen noemt men dit eiland wel "de paarl van de Oriënt". Temidden van het natuurschoon rijst de top om hoog van Penang Hill, ruim 800 meter hoog. Beroemd op dit i eiland zijn de botanische tuinen en de slangentempel, waarin honderden slangen verblijven. Wie denkt hiervan nachtmerries te krijgen kan beter de fraaie stranden opzoeken. Niet ver uit de kust van Penang ligt een klein eilandje. Eigenlijk niet meer dan een uit het water opstekende berg. Het heet Pulau Jerejak en is ruwweg 6 kilometer lang en 11/2 kilometer breed. Er wonen weinig mensen. Een vlak stuk grond, plus daarbij een aantal niet meer gebruikte gebouwen - al met al zo'n 9 ha groot - bood een goede vesti gingsplaats voor de IHC werf. Aan de gebouwen moet nog wel wat vertimmerd worden, maar dan zijn er lasloodsen en ruimten voor prefabricage van te ma ken. De 1e fase van de bouw- en verbouwplannen voorziet in een dwarshelling van 100 x 50 meter. Meteen begonnen In afwachting van de realisering van de verschillende plannen, is men o.l.v. de General Manager, Dr. Raghuram, echter meteen begonnen met de uitvoering van de 1e opdracht: de bouw van twee Omnibarges voor de Maleisische Regering. Begin juni werd hiervoor de kiel gelegd, een feit dat men niet zomaar voorbij heeft laten gaan. Onze Ambassadeur in Maleisië, Mr. G. J. de Graaf, behoorde tot de hoge gasten. Over en weer werd uiting gege ven aan tevredenheid over dit begin van een nauwere technische samenwerking tussen Maleisië en Nederland. Wellicht vraagt u zich af, waar haal je de mensen en het materi eel vandaan? Welnu, er is een behoorlijk aanbod van arbeidskrachten, veelal bestaande uit "vliegende brigades", die dan hier, dan daar wor den ingezet. Intussen is er een begin gemaakt met de opleiding van pijpfitters. Op Penang bestaan in principe opleidingsmoge lijkheden, alleen ontbreekt het nog aan voldoende leerkrachten en apparatuur. Wat het materiaal betreft: dit komt uit Japan en wordt op de rede overgeladen in een motorbarkas. Deze brengt het naar de werf. Wie bij de steiger aan komt varen, ziet op het hoofdgebouw groot het IHC embleem geschilderd! Wij zullen u in de toekomst regelmatig van hetgeen er op "onze" werf in Maleisië gebeurt, op de hoogte houden. 1 De tinbaggermolen en zijn afmetingen 2 De „Sri Timah", de grootste tinbaggermolen ter wereld, in het afbouwstadium 3 Het IHC embleem op het hoofdgebouw van de werf in Maleisië! 4 De motorbarkas, die de verbinding tussen de rede en de werf onderhoudt, arriveert met twee rijdende kranen. Een belangrijke aanwinst voor het materieelpark van de nieuwe werf 5 Het afschrijven van achterschepen 6 Het schiet al op 7 Gezicht op een gedeelte van het werfterrein met een der Omnibarges in aanbouw 177

Het Zeskant | 1972 | | pagina 17