IHC BOEKT HAAR GROOTSTE ORDER Een onlangs opgericht consortium, dat onder de naam "Viking Marine Equipment Ltd." gevestigd zal worden op het Engelse eiland Jersey, heeft IHC Holland opdracht gegeven tot de bouw van een „derde generatie" pijpenleg-vaartuig. Met de opdracht is een bedrag van ±170 miljoen gulden ge moeid. Het vaartuig, dat bij IHC Gusto te Schiedam gebouwd zal worden, zal in de zomer van 1974 opgeleverd moeten worden. Aanvankelijk werden pijpen op zee gelegd vanaf een drijvend ponton, daarna werd gebruik gemaakt van een gedeeltelijk af gezonken ponton, het z.g. semi-submersible principe. Dat prin cipe werd bij de olieindustrie op zee de „tweede generatie" genoemd. In het nu ontworpen derde generatie type zijn bijzon der geavanceerde technieken verwerkt. Men meent te kunnen voldoen aan de behoeften die in de komende jaren zullen ont staan op het gebied van het leggen van pijpleidingen op de Noordzee. Het nu bestaande materieel is daartoe niet in staat. Kolommen verbinden de diep onder water drijvende ballast- deel van de Noordzee. Vondsten, waarvan er zeker nog meer zullen volgen. De nieuwe olievelden liggen in het meest stormachtige gebied van de Noordzee, waar waterdiepte en weersomstandigheden het leggen van pijpleidingen tot nu toe vrijwel onmogelijk maak ten. Nu zal daarvoor binnenkort speciaal ontworpen materieel bestaan. De vondsten in de Noordzee zijn bovendien zodanig dat, mede gelet op de toenemende vraag naar energie, met pijpleidingen gewerkt zal moeten worden van een grotere diameter en in dieper water dan tot dusver gebruikelijk of noodzakelijk was. Deze factoren, gecombineerd met de grotere afstand van het olie- of gasveld naar het vasteland maken het noodzakelijk dat de pijpleidingen sneller worden gelegd en dat bovendien een groter aantal werkbare dagen per jaar wordt bereikt. tanks met de twee dekken. Op het onderste bevinden zich de accommodatieverblijven, die ingericht zijn voor continubedrijf. Het bovenste dek is een werkdek. In een soort lopende band systeem worden de pijpstukken in lasstations samengevoegd. Daarna volgt de las-controle door röntgenapparatuur. Tenslotte wordt de leiding via een speciaal transportsysteem te water ge laten. Een controletoren op het werkdek biedt de mogelijkheid het hele proces gade te slaan. Daar bevinden zich ook de compu ters, waarmee de bewegingen van de pijpenlegger worden ge controleerd. Daarvoor kunnen de 14 grote verhaallieren ge bruikt worden, die voortdurend door TV monitoren worden ga degeslagen. Vooral aan het bevoorradingssysteem, één van de grootste problemen bij het offshore pijpenleggen, is veel aandacht be steed. De offshore pijpleiding-industrie staat veel werk te wachten, ook al door de recente olie- en gasvondsten in het Noordelijk NIEUW CONSORTIUM Viking Marine Equipment Ltd. zal zich bezighouden met het leggen van pijpleidingen voor het transport van olie en gas over de zeebodem. In het consortium nemen deel: IHC Holland, Heerema Engineering Service, Spie Batignolles - Parijs, North Sea Assets - Edinburg en de Bank of Scotland - Edinburg. Het is mogelijk, dat in een later stadium ook van Scandinavische zijde aan dit consortium zal worden deelgeno men. Met dit project is 65 miljoen dollar gemoeid. Het ontwerp is ontstaan uit een samenwerking van IHC Holland Heerema Engineering Service en R. J. Brown Associates in Rotterdam. Tot president van de maatschappij is benoemd de heer L. Ed Minor, die meer dan 25 jaar ervaring heeft in de olieindustrie en met het leggen van pijpleidingen in het bijzonder. 164

Het Zeskant | 1972 | | pagina 4