Ir. J. van den Berg, voorzitter van de Raad van Commissarissen van IHC Holland N.V., hield ter gelegenheid van de officiële in- bedrijfstelling van het nieuwe werfcomplex de volgende toe spraak: Het bestuur van IHC Holland stelt vooral uw aanwezigheid, Ko ninklijke Hoogheid, op hoge prijs en zij beschouwt het als een bijzonder voorrecht, dat u zich bereid verklaard hebt om de of- liciële inbedrijfstelling van ons nieuwe werfcomplex te verrich ten. Voorts willen wij onze grote waardering uitspreken over het feit dat u allen aan onze uitnodiging gevolg hebt gegeven om op deze voor ons zo belangrijke dag aanwezig te zijn. Wij heten u van harte welkom. Alhoewel wij als ondernemer in het algemeen trachten onze blik op de toekomst gericht te houden, is een dag als vandaag voor ons meer dan voldoende aanleiding eens ver in de kronieken te rug te bladeren. Wij lezen dan dat in 1697 Jan Smit zich als zelfstandig scheeps bouwer in dit gebied kwam vestigen. Nadien hebben hier vele bloedverwanten en nazaten van hem het scheepsbouwvak uitge oefend in een streek die wel de bakermat van de Nederlandse scheepsbouw mag heten. In de loop van de 19e eeuw kwamen de twee werven, aangeduid met de namen L. Smit en J. en K. Smit, feitelijk van de grond. Men kan zich voorstellen dat het soms tussen deze twee, con currerende werven, die in deze kleine gemeenschap bovendien nog buren waren, gezond kon roken. officieel in bedrijf zal worden gesteld, wil ik u er enkele graag noemen. In een tijd, waarin onze tak van nijverheid in het algemeen een moeilijke periode in Nederland doormaakte, was een verhoogde aandacht voor goede kwaliteit en lage prijzen geboden om te blijven meespelen in de scherpe internationale concurrentie strijd, hetgeen alleen te bereiken is door te streven naar betere, meer constante werkomstandigheden om zodoende het vak van scheepsbouwer weer aantrekkelijk te maken. Bovendien waren aanpassingen noodzakelijk als gevolg van de Deltawerken, waardoor waterhoogten en stroomsnelheden in de rivier De Noord wijzigingen ondergingen, welke grote invloed hadden bij de tewaterlating van schepen. Dankzij de prettige sa menwerking met de heren van Rijkswaterstaat werden oplossin gen voor deze problemen gevonden, welke in onze plannen kon den worden verwerkt. Ik kan u verzekeren dat bij de voorbereiding en de realisering van onze plannen niet over één nacht ijs is gegaan. Wij hebben rondgekeken in Engeland, Zweden, de Verenigde Staten, Spanje en Japan. Met de opgedane kennis zijn wij 3 jaar geleden begonnen om gedetailleerde plannen uit te werken, die niet meer dan 20 miljoen gulden mochten kosten. Resultaat: 5 alternatieve plannen, waarvan uiteindelijk het 6e werd gekozen. Op 26 mei 1970 gingen de Raad van Bestuur en de directie van IHC SMIT in conclaaf in het Hilton Hotel. Men zou niet eerder naar huis gaan, voordat een beslissing zou zijn genomen. Deze beslissing betrof het zogenaamde 6e plan, de hellingloods be kend onder het rapportnummer 188. OM SAMEN TE GAAN Hoewel er in de 30-er jaren een zekere vorm van samenwerking speciaal op het gebied van de export ontstond, kwam na de 2e wereldoorlog onder de naam Industrieele Handelscombinatie Holland een overeenkomst met betrekking tot de produktie van materieel op baggergebied tot stand tussen de beide genoemde Kinderdijkse bedrijven met nog 4 andere werven. De combinatie werd wel het zeskant genoemd, zijnde een ty pisch onderdeel van een echt Hollandse emmermolen. Deze samenwerking groeide tenslotte uit tot een fusie van 5 wer ven in 1965; waardoor men binnen de gevormde IHC Holland N.V. op deze plaats in de Alblasserwaard, de beide Kinderdijkse wer ven, die niet alleen naast elkaar, maar ook om elkaar heen lagen, op dit bedrijfsterrein van 13 hectare samen kon voegen. Dat men zich in het proces tot samenvoeging soms voor een ho peloze taak geplaatst dacht, moge blijken uit de verzuchting van één van de toenmalige directeuren, of men van een omelet weer eieren kon maken. In de praktijk bestond er namelijk nog wel iets meer dan het af breken van een bestaande schutting. In een streek, zoals hier rond de molens, waar begrijpelijkerwijze tussen de werknemers (van hoog tot laag) van beide werven een historisch gegroeide rivaliteit bestond, waren ook vele onzichtbare schuttingen op te ruimen. Wij menen te kunnen vaststellen dat wij hierin zijn ge slaagd. Zonder de wil van allen hier werkzaam om samen te gaan, was zoiets nimmer zo succesvol gelukt. Van de overwegingen die ten grondslag hebben gelegen aan het besluit om grote bedragen te investeren in het project dat straks Als één van de meest opvallende prestaties bij de bouw van het nieuwe werfcomplex moet worden genoemd het feit dat het werk 3 maanden eerder gereed is gekomen dan oorspronkelijk ge pland en binnen de begroting van 20 miljoen is gebleven. Deze gelegenheid zou ik niet voorbij willen laten gaan, zonder mijn waardering uit te spreken tegenover de aannemings- en constructiebedrijven en alle leveranciers, die betrokken zijn ge weest bij de bouw. Naast hen verdienen bovendien veel woorden van lof de directie van IHC SMIT en al die medewerkers, die bij alle fasen van voorbereiding en de bouw een speciale taak te vervullen had den. Tenslotte wil ik eindigen met een enkel woord, gericht aan de directie en de medewerkers van IHC SMIT. Het is met veel vertrouwen dat de IHC-groep u dit bijzondere, verfijnde en kostbare stuk gereedschap in handen geeft. Velen binnen, en ook buiten onze groep in Nederland en in het buiten land zullen met een zekere afwachtende houding en misschien wel met afgunst naar hun collega's in Kinderdijk kijken. Wij we- ten dat u zich dit allen ter dege bewust bent. Het is ons aller wens, dat u op juiste en efficiënte wijze dit machtige complex zult aanwenden ter meerdere glorie van de Nederlandse scheepsbouw en van de IHC in het bijzonder. Het is verheugend dat onze orderportefeuille reeds werk voor de 2 komende jaren in dit complex garandeert. Het is aan u te bewijzen dat deze grote investering een succes wordt. 169

Het Zeskant | 1972 | | pagina 9