D. L. H. SMIT - PRESIDENT I Naar aanleiding van de recente benoeming tot President van de Raad van Bestuur van IHC Holland hadden wij een gesprek met de heer D. L. H. Smit. Ter introductie maken wij de volgende kanttekening. De heer Smit heeft reeds verschillende belangrijke functies bij onze onderneming bekleed. Vanaf 1946 is hij bij L. Smit Zoon belast geweest met de leiding van de werf en vervolgens werd hij in 1965 lid van de Raad van Bestuur van IHC Holland. In deze functie kreeg hij ook de leiding over de Bagger Divisie. Op de vraag in die richting, antwoordt de heer Smit dat hij in zijn nieuwe functie het contact met de mensen uit alle gelederen in het bedrijf wel zal missen. Gewoon uit praktische overwegingen zal dat contact niet meer mogelijk zijn. Gaarne laten wij over een aantal onderwerpen het woord aan onze nieuwe President. De Centrale Ondernemingsraad Wanneer u dit leest, staan wij in het jaar waarin wij tot de oprich ting van een Centrale Ondernemingsraad zullen komen. Dat is een belangrijke zaak. Veel nuttige onderwerpen kunnen in de COR behandeld en besproken worden. Op basis van wederzijds be grip vertrouwen wij dat het zal lukken dit instituut een eigen ge stalte te geven zonder de taken van de locale ondernemings raden aan te tasten. In dit verband lijkt het verstandig om in het beginstadium van de Centrale Ondernemingsraad niet alles té precies te willen reglementeren. Kostenpeil Verreweg de grootste factor hierin zijn de lonen en sociale las ten, een onderwerp dat de gemiddelde Nederlander zeer ter har te gaat. Hoewel wij de wensen die uit de Nederlandse samen leving dienaangaande naar voren komen uiteraard respecteren, dienen we wel te beseffen dat er ook hier een grens is aan het mogelijke. Het peil van de sociale lasten in Nederland is nu een van de hoogste van Europa en dit stijgt nog voortdurend. Tóch moeten wij op de wereldmarkt met onze produkten concur reren. Wij kunnen onze afnemers niet dwingen bij ons te be stellen. Velen zullen ons tegenwerpen dat dit al zo veel iaren gezegd is en dat het tot nu toe altijd is meegevallen. Wij zouden daarbij wil len opmerken dat Nederland zich dan ook ontwikkeld heeft van een goedkoopte eiland tot een van de duurste landen van Eu ropa. Er is nog een factor die ons kostenpeil verhoogt. Ons produkten- pakket bestaat voor een belangrijk deel uit grote eenheden, die op naar verhouding kleine bedrijven gebouwd worden. Dit heeft onvermijdelijk een onregelmatige bezetting in de betreffende bedrijfsafdelingen tot gevolg. De kosten hiervan hebben in 1972 bij IHC meer dan 6 miljoen gulden bedragen. Een betere en sys tematische uitwisseling van planninggegevens tussen de ver schillende IHC bedrijven onderling is nodig, om tot een doelma tiger werkverdeling te komen. In de bedrijven zelf zou het van belang zijn een groter aantal vaklieden te hebben die meer dan één vak beheersen. Bijscholingscursussen zouden daartoe nuttig zijn. Het gezicht van IHC is veranderd IHC Holland is al lang niet meer de Hollandse groep van werven en fabrieken van enkele jaren geleden. Niet alleen groeit het aantal buitenlandse IHC ondernemingen en deelnemingen, maar zij nemen ook wat omvang aangaat een steeds belangrijker plaats in binnen de groep. Dit vereist bezinning ten aanzien van de huidige bestuursmetho- des en -indeling. Een groep van ondernemingen zoals IHC nu is, is niet optimaal te besturen op de manier waarop dat bij een werf of een ander produktiebedrijf gebeurt. Studies op dit gebied vormen één der belangrijkste taken die dit jaar aangepakt en voltooid moeten worden. Ook op de communicatie binnen de groep is het toenemende internationale karakter van invloed. "Het Zeskant", waarin dit ar tikel is afgedrukt, wordt alleen in de Nederlandse taal verspreid. De informatie die wij erin geven gaat verloren voor onze buiten landse collega's. Ook daar zullen wij wat aan moeten doen. Tenslotte Natuurlijk is een der belangrijkste taken van het bestuur van IHC Holland om er voor te zorgen dat de financiële resultaten goed zijn. Voor groei en bloei van onze groep is dat een grondvoor waarde. Maar evenzeer van groot belang is het, wanneer onze onderne ming er een is, waar men met plezier werkt. Om dat te bereiken is de inzet en medewerking van alle betrokkenen nodig. Ook dan zal er altijd nog wel wat aan mankeren. Als wij daarmee kunnen leven, en ons niet te veel aantrekken van de vele negatieve invloeden die ons omringen, zal 1973 voor IHC Holland, en dus voor ons en onze naasten een goed jaar worden. 3

Het Zeskant | 1973 | | pagina 3