IHC BOUWT GROTE DRIJVENDE KRAAN zeetjes over, waarin je je moeilijk staan de zou kunnen houden. Wanneer de zuigbuizen worden binnen- 6 gehaald tikken flinke golven er plagerig tegen aan. Schommelend laten de pijpen zich aan de deining ontworstelen en in de stoelen leggen. De motoren krijgen het commando „volle kracht vooruit". Met het laadruim goed gevuld gaan wij wat proeven nemen. Er wordt een draaicirkel gemaakt en met de Wado gemanoeu- j vreerd. Het schip scheurt door de bochten, kwak I na kwak water barst over de bak uiteen en waaiert weg in miljarden druppels. Geweldig, hoe rustig het schip blijft on der dit alles. In de messroom op het voorschip lunchen wij op ons gemak. Ter wijl zeeën bonkend overkomen rimpelt de jus niet in de sauskom. Op de brug wordt - merkwaardig genoeg na het eten - om een ogenblik stilte ver zocht. De man van TNO wil wat geluids metingen doen en kan stemmengeluid daarbij niet gebruiken. Verderop ploegt een coaster zich door de golven. De Wa do stórmt er door tijdens de snelheids proeven. Dan eindelijk is het genoeg voor deze dag en laten wij de tonnen zand in de zee terugploffen. Terug naar de Hoek. Het blijft altijd een boeiend gezicht om te zien hoe de loods in een vletje komt aan huppelen. De voor de volgende dag op het pro gramma staande beproevingen voor eigen publiek - d.w.z. onze eigen tech nici - worden tot later tijdstip uitgesteld. Het afmeren in Hoek van Holland vervalt dus. Er af gaan betekent via de touwlad der in een bootje. "Ik moest een paar mensen afhalen" - zegt de schipper be rustend, wanneer de een na de ander om laag klautert. Als al het "overtollig" volk van boord is, zet de Wado de tocht voort naar Kinderdijk. Twee weken later Twee weken later, om precies te zijn op 15 december, ligt de Wado weer aan de betonsteiger. Alles "spick en span" voor de officiële proefvaart. Vandaag dreigt niet de wind, maar de mist spelbreker te worden. Vanaf de brug zie je nauwelijks de voormast! Sleepboten maken vast en de tros wordt losgesmeten. Met behulp van de radarogen en - zoals Jan de Har- tog eens schreef "een vleugje God" - va ren wij het niets in. Eenmaal op zee wordt het zicht allengs beter. En als de zuigbuizen overboord worden gezet, breekt zelfs de zon door! Fotografen en cineasten richten hun apparatuur. Onder het toeziend oog van vele belangrijke gasten, laadt de Wado zich vol. Het vol gende programmapunt - de duurproef - wordt wat ingekort. Alles gaat zó goed met dit schip. De zee is als een vijver zo glad. De zon schijnt, maar warm is het niet. Een ieder duikt daarom wat dieper in de kraag van z'n jas bij de "voorstelling" van de ankerproeven. Hierna verzamelt men zich bij de brug voor de overdracht. Ir. W. C. den Hartog draagt met een korte toespraak de sleepzuiger Wado over aan Hochtief A.G. De Duitse vlag wordt gehe sen en de Hollandse driekleur gestreken. Dipl. Ing. H. Vocke, een van de direc teuren van Hochtief A.G., windt er geen doekjes om, dat de samenwerking bij de bouw van dit schip voorbeeldig mag wor den genoemd. Alle reden dus om de gla zen champagne te heffen en te drinken op schip en bemanning. De lading zand heeft z'n dienst gedaan en wordt aan de Noordzeebodem terug gegeven. Mooi op tijd volgens het sche ma laten wij ons voor de Hoek "belood- sen" om een uurtje later af te meren aan de betonsteiger. Het is voorbij. Een goe de job is voltooid. De volgende dag al verlaat de Wado ons land, op weg naar Wilhelmshaven om daar direct in 1973 aan het werk te gaan. IHC Holland heeft van Heerema En gineering Service te 's-Gravenhage de opdracht ontvangen tot de bouw van een zware drijvende kraan ter waarde van circa 16 miljoen gulden. Deze kraan kan gefixeerd 2000 ton en zwenkend 1600 ton heffen bij een vluchtbereik van 30 meter. De giek (arm) van deze kraan is 100 m lang. Ter vergelijking: Deze kraan, waar van de arm bijna even hoog is als de Domtoren in Utrecht, kan een last heffen die overeenkomt met het to tale gewicht van ca. 2000 auto's. Deze drijvende kraan zal door Heere ma Engineering Service gebruikt worden o.a. in het Forties veld van B.P., de Ekofisk velden van Phillips en de Auk- en andere olievelden van Shell/Esso. Deze olievelden liggen in het zeer stormachtige gebied van de noorde lijke Noordzee, waar grote water diepten en bijzondere weersomstan digheden de hoogste eisen stellen aan vaste boor- en produktieplat- forms. Deze hebben dan ook flinke afmetin gen. De mammoetkraan die IHC Gus to te Schiedam zal gaan bouwen is speciaal ontworpen om deze zware platforms te installeren. IHC Gusto heeft reeds een aantal van dergelijke kranen afgeleverd, waarvan twee aan Heerema, nl.voor het kraanschip Challenger met een hefvermogen van 800 ton en voor het kraanschip Champion dat een hef vermogen heeft van 1200 ton. 5

Het Zeskant | 1973 | | pagina 5