Voor het onderheien van het nieuwe, 60 x 55 meter loodsgedeelte èn de nieuwe dwarshelling waren niet minder dan 630 betonpa- len nodig, in lengte variërende van 10 tot 22 meter. In de zuid gevel van de nieuwe loods kwam een deuropening van 20 meter breed en bijna 15 meter hoog, die aansluiting geeft op de dwars helling. De vloer in de nieuwe loods is in lengte- en breedte richting voorzien van verzonken railbanen, waarover wielstellen kunnen rijden. Met behulp van deze wielstellen kan men in aanbouw zijnde ob jecten gemakkelijk verplaatsen naar de volgende bouwfase. Uit eindelijk kan men het schip - een standaardzuiger b.v. - door de grote deur naar buiten op de dwarshelling rijden. Met behulp van de hellingwagens laat men vervolgens het schip te water. Om bij de montage in de nieuwe loods te assisteren werden er twee kranen van elk 30 ton geplaatst. De hijscapaciteit in de nieuwe loods aansluitend op de bestaande loods werd uitgebreid met twee extra kranen van 15 ton elk. Goede samenwerking Terugkijkend op het jaar, waarin de uitvoering van het plan werd voltooid, kan worden opgemerkt, dat het werk is gedaan in goe de samenwerking. In de eerste plaats natuurlijk met de beide hoofdaannemers, de Hollandsche Beton Maatschappij en De Vries Robbé. Er was wei nig disharmonie tussen de "civiele" bouwers en de "scheeps" bouwers, wanneer men op eikaars terrein kwam. Móest komen vaak! Het werfplan, waarvan de opzet "in eigen huis" werd uitgedok terd, had een aantal "nevenactiviteiten" tot gevolg, zoals de om bouw van het verwarmingssysteem op aardgas en het vernieu wen van de waterleiding. Bovendien maakte men van de gele genheid gebruik het bedrijf eens "door te lichten", de boel eens "op te ruimen" en daarmee over de hele linie wat modernise ringen door te voeren. Daarbij zal het niet blijven, want als ge volg van het werfplan zullen dit jaar zeker de produktiemethoden aan een nader onderzoek worden onderworpen. Maar nu is er in elk geval alle reden om met voldoening op de uitvoering van het werfplan terug te zien. Van Rijkswaterstaat werd een belangrijke bijdrage ontvangen in de kosten. Deze bleven - en ook dat is een vreugdevol feit - binnen de begroting! Nu wij het toch over cijfers hebben, een paar getallen over wat er nodig was voor de bouw: 1600 m3 beton, 150 ton betonijzer, 65.000 stenen, 1600 ruiten, 5400 m2 stelconplaten, 3300 m2 dak bedekking en 840 ton damwand. Op 21 december werd de nieuwbouw aan de werf overgedragen en wanneer u dit leest, zullen ook de laatste puntjes op de i's zijn gezet. In verband met de produktie is de officiële opening pas over enkele weken. Dan zal een vernieuwde, gemoderniseerde De Klop zich met trots naar buiten presenteren. Foto 1 Kijkje vanaf de Merwede, met links de bestaande scheepsbouwloods en rechts de nieuwbouw. Foto 2 De vernieuwde dwarshelling bijna voltooid. Foto 3 De scheepsbouwloods met een stuk van 60 x 55 meter vergroot. Foto 4 In de vloer van de nieuwe loods zijn railbanen geconstru eerd om met wielstellen het intern transport van zware stukken te vergemakkelijken. Foto 5 Een overzicht van de nieuwe "west-haven", met links het gedeelte voor Prins' Aanneming Mij en rechts het De Klopge- deelte. Foto 6 Vanuit de hellingkraan een blik op enkele Beavers en Giants in de nieuwe afbouwhaven. Foto 7 Een blik oostwaarts op De Klop met links op de langs- helling de in aanbouw zijnde "moot" voor de Russische pijpen- legger. 9

Het Zeskant | 1973 | | pagina 9