Brits grind Om z'n capaciteiten als grindzuiger te tonen zette men veertien dagen later koers naar Engeland. Een snelle vlucht Rotterdam- Londen brengt ook ons naar de overkant. Veel langzamer gaat het verder per auto door het drukke zuidelijke stadsdeel van de Britse hoofdstad. Doel van de reis is Cliffe, een landelijk dorpje in Kent. Hier, vlak bij een niet meer in gebruik zijnde cement fabriek, is de vestiging van Marinex Gravel Ltd. Aan de steiger lossen de schepen grind op een transportband. Die gooit het op een hoge berg. Vandaar gaat het grind via een transportbanden installatie van ruim 2 kilometer lengte naar de opslag- en sor- teerplaats. Met speciale spoorwagons volgt transport het land in. Nu is het er erg rustig. Een konijn huppelt uitgelaten langs ons heen. Zomaar ergens vandaan; zomaar ergens heen. De Marinex VI zal later aankomen dan verwacht werd. Dus óp naar het hotel. Als de grindzuiger binnen is en klaar met lossen van de lading zal men ons wel uit bed bellen. Om vijf uur rinkelt de telefoon. Het schip vertrekt om 6 uur, aldus de wakkerma- kende mededeling. Hup in de kleren en gauw een kop thee in afwachting van de taxi's. Die laten op zich wachten. Het is ook nog zo vroeg! Om half acht varen wij weg. Een nieuwe proeftochtdag gaat be ginnen. Er is een verstekeling aan boord, al weten wij dat nog niet: het pechduiveltje. De weersvoorspellingen hebben het over flinke westelijke tot noordwestelijke winden. Maar in de brede Theems monding heb je daar niet direct zo'n last van. Toch is het werken aan een afgelopen draad op een van de laadtorens geen pretje. Je waait er zowat af. Pechduiveltje speelt mee Kort na het afgeven van de loods passeren wij een andere grind zuiger, de Hoveringham VI. Door kijkers wordt dit schip nieuws gierig afgetast. Dan zijn wij er, op de baggerplaats. De laad torens worden gedraaid, de zuigbuis gaat omlaag. Het gaat niet goed met het zuigen. Veel water, weinig specie. Cavitatie in de pomp, die dreunend protesteert. Na enige tijd haalt men de zuigbuis op. De pomp gaat open. In de pomp zit niets, in de zuigbuisbocht wel wat. Een flink stuk hout. Een zaag komt er aan te pas om het obstakel te verwijderen. Het vizier van de sleepkop blijkt vast te zitten en moet met harde hand tot gehoorzaamheid worden gedwongen. Weer zuigen. Het gaat, maar niet om over te juichen. Er zit een rooster voor de sleepkop en wellicht slibt dit wat al te gauw dicht door kleibestanddelen in het mengsel. Een nieuwe pech: de zeefplaten laten los. Wat nu. Volzuigen met ongezeefde specie dan maar, om aan lading te komen voor de snelheidsproeven. De barometer zakt en de wind wakkert nog wat aan. Prachtige buienluchten trekken langs en over ons heen. Uiteindelijk, het is al donker, is het laadruim zo ver vol, dat ver der laden nauwelijks meer zin heeft. Teveel zand en grind spoelt meteen weer overboord. Het pechduiveltje heeft wat nieuws be dacht. Over de radio horen wij, dat wij in Cliffe niet kunnen aan leggen. Door wind en stromingen kan het schip, dat er nu ligt, niet weg. De gedachte, om 12 uur in bed te kunnen liggen, wordt vooral een lachertje voor diegenen voor wie aan boord geen slaapplaats is! Om de tijd nuttig te besteden gaan wij dan toch maar, op de Decca, snelheidsproeven doen met 65% en 50% van het vermogen. Sinister hoor- en kijkspel Terwijl de Marinex VI z'n baantjes trekt, zijn wij getuige van een sinister hoor- en kijkspel. De Nederlandse kustvaarder Diana V staat in brand. Op zo'n mijl of 12 van ons af. Er zijn al schepen te hulp gesneld. Over de radio volgen wij het gebeuren. Met brandend achterschip vaart de Diana V in een grote cirkel rond. De vier man bemanning zijn naar het voorschip gevlucht. Door het slechte weer kan een helicopter ze niet te hulp komen. De Free Enterprise VII biedt hulp aan. Eindelijk slagen de mannen erin, zich door de veerboot te laten oppikken. Op de Diana V woekert het vuur nog steeds, maar nu de beman ning is gered, is de grootste spanning voorbij en wordt het nood- radioverkeer opgeheven. Inmiddels zijn wij gereed met de snelheidsproeven en gaat het full speed "op huis aan.". Wij hebben de wind tegen, zodat de ruiten van de brug keer op keer door overkomend zeewater worden gereinigd. Wie een slaapplaats heeft, dan wel weet te veroveren, gaat een tukje doen. In de Theemsmonding en op de Theems is het rustig weer. Hel der staan de lichtjes op de oevers en een halve maan geeft hard zilverlicht op het water. Wij doen het kalmpjes aan, want vóór 5 uur is de steiger in Cliffe nog bezet. Om kwart over 5 helpen boegstraal en kenterend tij ons netjes aan de steiger. Onder Britse vlag Een paar uur later is men volop bezig aan en op de Marinex VI. Druk wordt er gewerkt aan het repareren van de zeven. Het los sen van de lading is in volle gang. Veel vertegenwoordigers van de opdrachtgever komen een kijkje nemen. Ondanks de pechjes is het vertrouwen in dit IHC produkt onge schonden. Het schip wordt dan ook rond het middaguur over gedragen. Handtekeningen worden gezet. De Hollandse drie kleur wordt vervangen door de Union Jack. De glazen met cham pagne worden opgeheven. Marinex VI, veel succes met de grindwinning ter zeel Een stukje van het stuk hout dat in de weg zat De "Marinex VI" wordt Brits! MTI medewerker Van der Valk duikt in het probleem van de verstopping! Het lossen aan de steiger in Cliffe 29

Het Zeskant | 1973 | | pagina 5