oiuwewekf DEED NEE AAN VERBOUWING LUXE JACHT Als je dan bovendien nog weet, dat het soortelijk gewicht van de bovenlaag van de zeebodem 1,5 was! Duiken in dikke pap De duikers moesten, om de kettingen te bevestigen, rondzwem men in een soort dikke pap. Dan kun je geen sluiting behande len. De heren Van leperen en Klein hebben toen een ingenieus apparaat gemaakt, waar de sluiting als het ware in lag. De dui ker hoefde dat zaakje alleen maar zodanig te dirigeren, tot alles goed voor het gat zat om dan de bout erin te schuiven. De eer ste keer mislukte het even, maar daarna is het in recordtijd ge gaan. De samenwerking met de Cocéan jongens was prima. Heel goede Cousteau-duikers. Die chef duiker Guy Valeur, een mieterse kerel gewoon. En Armagny een ontzettend goeie vent". "Kapitein Meijer", vroegen wij, "zijn die duikers een soort merk waardige avonturiers? Duiken alleen al lijkt zo'n riskante job en als je dan ook nog onder water moet werken "Och ja, die zitten er wel tussen. Maar de echte goeie duikers - die je op elk karwei er zo uit pikt - zijn gewoon goede vak mensen. Aan hun manier van werken kun je dat zien. Dan denk je: laat die maar schuiven! Dat zijn dan de jongens, die al jaren lang duiken en er ook verschrikkelijk veel van weten." "Hoe is het met de risico's van hun werk?" "Die hele onderwater technologie is zo vooruitgegaan Natuurlijk zijn er risico's. Het werk op zich is al riskanter. Maar Verleden jaar hebben veel kranten aandacht besteed aan het super-de-luxe jacht van de Amerikaanse miljonair-bouwonderne mer Levitt. Het feit, dat dit schip indertijd enige tijd bij Verschure in dok lag, leidde er toe, dat de inhoud van de kranteberichten niet altijd even juist was. Ten onrechte werd de indruk gewekt, dat onze Oranjewerf er een groot reparatiekarwei aan had verworven. Wij waren slechts "onderleveranciers" bij het verbouwingswerk. Het nauwelijks een jaar in de vaart zijnde luxe jacht vertoonde nl. een aantal "geboortefouten". Om die te verhelpen werden Hollandse speci alisten als Willem de Vries Lentsch, Werf Camminga en de heer J. van Kempen in de arm genomen. Het aandeel van de Oranje- werf in de werkzaamheden betrof het monteren van nieuwe uit- laatgassenleidingen en het maken en aanbrengen van twee 8 meter hoge schoorstenen op het achterdek. Een gedeelte van het werk maakte dokken noodzakelijk en daarom ook lag het schip bij Verschure. De in Italië gebouwde La Belle Simone valt op door de zeer luxueuse inrichting. Er is een kwistig, zij het naar onze smaak kitscherig, gebruik gemaakt van marmer, bladgoud, dure hout- het wil niet zeggen, dat als je gaat duiken je gelijk allerlei ge varen op je rug meeneemt. Er zijn van die kerels, die stappen zonder enig blikken of blozen in zo'n duikklok en gaan een enorm eind naar beneden. Dat doen ze net zo makkelijk als dat wij naar een bus lopen! Je moet natuurlijk wel knapen hebben die durven. Het is geen peuleschil om op een diepte van 70 tot 80 meter te werken. Maar ze zijn het gewoon." Ons gesprek met kapitein Meijer heeft tot laat in de avond door- geduurd. Hij kan vertellen, dat het net is of je er bij bent. Op het ogenblik is er even geen werk voor zijn schip, maar wij ho pen dat hij weer gauw op karwei kan gaan. En dat kapitein Meijer daarna zijn avonturen weer eens komt vertellen. De tijdelijke boei met de kettingen soorten en luxueuse tapijten. Op de brug is zowat alles met leer bekleed, wanden, bedieningslessenaars, stoelen, raamkozijnen, etc. Het luxe jacht, genoemd naar de vrouw van de eigenaar, heeft een slaapkamer met spiegels aan het plafond. Een druk op de knop en een gedeelte van de scheepswand opent zich, zodat men een bad in zee kan nemen. Er zijn vier gasten-slaap- kamers, een ruime salon, een paar keukens en op het achterdek een zwembad. Het 74 meter lange en 12 meter brede jacht heeft accommodatie voor een bemanning van 31 koppen, w.o. een dokter en een radio-officier. In de machinekamer staan drie, goudgeverfde, hoofdmotoren van elk 3200 pk. Er is bijzonder ruim gebruik ge maakt van isolatiemateriaal, zodat eigenaar en gasten niets ho ren of merken van al dit vermogen. De max. snelheid, die La Belle Simone kan halen, bedraagt maar liefst 26 knopen! Ondanks dit alles is dit luxe-jacht, waarvan de bouw zo'n 40 mil joen heeft gekost, geen ideaal schip. Er is al het nodige aan "vertimmerd" vóórdat het schip in ons land de verbouwing on derging. Nadat er in november mee op de Noordzee is proefgevaren, trok de eigenaar er met het jacht weer op uit. 31

Het Zeskant | 1973 | | pagina 7