FREE ENTERPRISE ASSISTEERDE BIJ REDDING open lucht had men bij de toen heersende weersomstandighe den zo'n hijskarwei nooit kunnen uitvoeren. Maar "onder dak" kon dit werk gewoon doorgaan. Neus er aan Kort daarop was er weer een flinke hijsklus. De boegsectie was klaar en deze neus moest aan het casco worden gezet. Ook hiervoor kwamen de drie bovenloopkranen in actie, want het 72 ton wegende stuk moest behalve verplaatst ook gekanteld worden. Fotocamera's klikten en de filmcamera zoemde. Met het oog op de film, die over het werken in het nieuwe werkcomplex van IHC Smit wordt gemaakt, werd alvast dit zwaargewicht montage werk op film vastgelegd. Met de neus er aan was de sleepzuiger Maas weer een flink stuk dichter naar de voltooiing. Op 14 maart ging het schip tewater. Daarover leest u in het volgende nummer. Het past precies 72 ton neus in aantocht Vrijdagavond 23 februari: bij het lichtschip Galloper, ruim 100 km ten oosten van de Theemsmonding op de Noordzee, staat een Nederlandse kustvaarder in brand. Het is de 42 jaar oude Diana V van 297 ton. De brand woedt op het achterschip. De uit vier koppen bestaande bemanning heeft een toevlucht ge zocht op de boeg. Als een spookschip vaart de Diana V in een grote cirkel rond. Met een snelheid van zo'n vier a vijf mijl. Dit maakt de reddingspogingen niet eenvoudiger. Een Frans contain erschip is vlak bij. En ook de Hollandse zeesleper Anthonie Jr van Adriaan Kooren uit Rotterdam. Ze kunnen weinig doen. Een helicopter moet onverrichterzake terugkeren. Het weer is te slecht voor een redding uit de lucht. De reddingboot uit Margate is onderweg, maar moet nog een dik uur varen tegen de storm in. Dan meldt zich over de radio de Free Enterprise VII. Deze veerboot is net overgedragen en op weg uit Nederland naar de thuishaven Dover. Het containerschip heeft een sloep overboord gezet. De mannen hierin geven in de hoge zee een halsbrekend, doch knap staaltje bootbeheersing weg. Dan lukt het de bemanning van de Diana V om in die sloep te springen. Terug naar het containerschip kan niet. De Free Enter prise VII wordt het doel. Contact met het brandende scheepje is er niet. Vier man, is dat alles? Deze onzekerheid blijft, totdat het de Free Enterprise VII lukt om de sloep langszij te krijgen en geredden en redders aan boord te nemen. Inderdaad bestaat de bemanning van de Diana V slechts uit vier man. Het nood- radioverkeer wordt opgeheven. De ten tonele verschenen Ame rikaanse helicopter wentelwiekt naar z'n basis terug. Later lukt het de zeesleper Anthonie Jr vast te maken en het uitgebrande scheepje naar Dover te brengen. De Diana V wordt als verloren beschouwd. Merkwaardig genoeg is de lading mais nog intact! 33

Het Zeskant | 1973 | | pagina 9