laysia) (16) en R. J. Brown (15). De personeelssterkte van IHC Verschure daalde met 32 werknemers. In februari 1972 werd bij IHC Gusto zestien dagen en bij IHC Verschure elf dagen gestaakt in verband met moeilijk heden rond de totstandkoming van de CAO in de Metaal industrie. Wij betreuren dit, omdat het de samenwerking en het wederzijds vertrouwen niet ten goede gekomen is. Zoals in het jaarverslag over 1971 al was aangekondigd, zijn per 1 januari 1972 de verzekeringen voor alle pensioe nen tot de voor de bedrijfstak verplichte salarisgrens on dergebracht bij het Bedrijfspensioenfonds voor de Metaal industrie. Bij de werkmaatschappijen is veel aandacht besteed aan het verbeteren van de communicatie en van de inspraak mogelijkheden in de eigen werkstructuur. De ondernemingsraden hebben ook dit jaar in het algemeen goed gefunctioneerd. De nieuwe reglementen ingevolge de Wet op de Ondernemingsraden 1971 werden goedgekeurd en traden in werking. Alle ondernemingsraden werden in de gelegenheid gesteld hun zienswijze kenbaar te maken met betrekking tot de op te richten Centrale Ondernemings raad. Verwacht wordt dat de Centrale Ondernemingsraad medio 1973 zal functioneren. Het overleg met de vakbonden vond zowel centraal als bij de werkmaatschappijen plaats. Als resultaat van bespre kingen, die op verzoek van de vakbonden in het centraal overleg werden gevoerd, werd in beginsel besloten de winstdelingsregeling voor het personeel om te zetten in een bonusregeling. (Dit is nog niet het geval over 1972. Zie arti kel elders in dit Zeskant.) Evenals vorige jaren werden personeelsleden in de gele genheid gesteld om cursussen te volgen. Van de mogelijk heid om met financiële steun van het bedrijf te studeren werd in ruime mate gebruik gemaakt. In verband met de in voering op onze werven van het Autokon systeem, waarbij in de produktie computers worden gebruikt, werd een aan tal personeelsleden opgeleid in Noorwegen. De resultaten van de bedrijfsscholen voor toekomstige vaklieden waren zeer goed. In Rotterdam werd in samenwerking met de werkgeversorganisatie de totstandkoming gestimuleerd van een applicatiecursus Scheepsbouw voor werktuigbouwkun dig MTS-ers. De Bagger Divisie De verkoop van baggermaterieel overtrof de vooruitzich ten, die - gezien de terughoudendheid van de markt rond het begin van het jaar - voorzichtig waren opgesteld. Vooral de verkoop van groot en middelgroot baggermate rieel heeft zich gunstig ontwikkeld. De verkoopinspanningen, met name in de Oostbloklanden en China, hadden succes. De verkoop van baggeronderdelen en meetinstrumenten voldeed aan de verwachtingen. Er is een stijging te consta teren in de omzet van complete baggeruitrustingen voor elders gebouwd en te bouwen materieel. De verkoop van kleine gestandaardiseerde snijkopzuigers is enigszins achtergebleven bij de verwachtingen. Bij IHC Smit is op 17 november 1972 het nieuwe werfcom- plex officieel in gebruik genomen. In de nieuwe voorbewerkingsloods is een numeriek be stuurde brandsnijmachine geïnstalleerd. Bij IHC De Klop zijn de aanpassingswerken, nodig door de nieuwe Deltawaterstand, gereed gekomen. Een afbouw- en reparatiekade met een grotere hijscapaciteit is gebouwd. De lashal en de afbouwhal zijn vergroot, terwijl de dwars- helling is vernieuwd. Bij IHC Verschure is een numeriek bestuurde brandsnijma chine geïnstalleerd. In hal 1 is een tweede 25-tons boven loopkraan aangebracht, waardoor het hijsvermogen is toegenomen tot 50 ton. De voorbewerkingsafdeling is ge heel gemoderniseerd. De omzet van de reparatie-afdeling van IHC Verschure, de Oranjewerf, heeft helaas niet aan de verwachtingen voldaan. Het valt niet gemakkelijk in deze tijd een reparatieorder te verwerven. De concurrentie van andere - buitenlandse - bedrijven is zeer sterk. De ontwikkeling van de engineeringsactiviteiten van het In genieursbureau Smit Engineering heeft onze verwachtin gen opnieuw overtroffen. Bij Smit Bolnes werd het produktieproces aangepast aan de verkoop van de nieuw ontwikkelde HDK-motor. Het Mineraal Technologisch Instituut (MTI) heeft weer een zeer belangrijke bijdrage geleverd aan de verdere ontwik keling van bestaande en nieuwe produkten binnen de Bag ger Divisie. Na de teleurstellende resultaten die IHC Holland (Australia) over 1971 te zien gaf, is deze onderneming geheel gereor ganiseerd en onder een nieuwe directie geplaatst. Wij ho pen dat deze dochtermaatschappij opdrachten voor het bouwen van materieel in Australië zal ontvangen. De Offshore Divisie De orderportefeuille van de Offshore Divisie nam het afge lopen jaar in omvang toe. Over het geheel genomen waren alle bedrijven behoorlijk van werk voorzien. De aandacht die wij bij voortduring besteden aan produktontwikkeling en aan uitbreiding van ons produkten- en dienstenpakket begint geleidelijk succes te krijgen. De tot dusver behaalde resultaten met het boorschip "Péli- can" zijn zeer bevredigend. Zij verhogen de belangstelling voor dit type schip. Wij hebben de indruk, dat de door ons ontwikkelde boor- schipdeiningscompensator in een behoefte voorziet. De ver koop van deze compensator stemt tot voldoening. Het groeiproces dat de Offshore Divisie thans doormaakt maakt het noodzakelijk onze voortdurende aandacht te blij ven richten op het aantrekken van bekwaam personeel in binnen- en buitenland. Juist de internationale spreiding van de Offshore Divisie stelt hoge eisen aan het managements al zijn geledingen. Opleiding van eigen stafpersoneel voor het vervullen van vacatures heeft onze aanhoudende zorg 46

Het Zeskant | 1973 | | pagina 10