De orderportefeuille van IHC Gusto loopt tot medio 1974. De bezetting is het afgelopen jaar wederom goed geweest. De oplevering van het Noorse bcorschip geschiedt in de zo mer van 1973. Inmiddels werd de opdracht verkregen voor de bouw van een "derde generatie" pijpenlegger, die is be steld door Viking Jersey Equipment Limited. Het gaat hier om de grootste order in de geschiedenis van ons concern. Onze Japanse licentiehouder, Kawasaki Heavy Industries, boekte opnieuw een order voor de bouw van een hefeiland voor civiele doeleinden. De verkoop van hefeilanden voor de olie-industrie is sinds het afsluiten van de licentie-over eenkomst nog niet van de grond gekomen. De ontwikkelingen in Japan en langs de Oostsiberische en Chinese kust wettigen betere verwachtingen voor de toe komst. Een nieuwe licentie-overeenkomst werd gesloten met de Japanse maatschappij Sumitomo Shipbuilding and Machinery Corporation (S.S.M.C.), voor de bouw van drij vende offshore kranen boven 150 ton hefvermogen. Gusto Staalbouw voltooide met succes de montage van Hoogoven 7 in IJmuiden. De bezetting van dit bedrijf is niet geheel voldoende nu bestellingen van de oliemaatschap pijen voor offshore werk op de Noordzee langzamer losko men dan verwacht werd. Daarbij ondervinden wij een toe nemende concurrentie in West-Europa, speciaal in Enge land. Als gevolg van de minder gunstige ontwikkelingen in de chemische industrie kampt Gusto Geleen met de moeilijk heid haar bedrijf volledig te bezetten. Single Buoy Moorings Inc. en Terminal Installations Inc. wa ren van voldoende opdrachten voorzien. Wij zijn voldaan over het contract voor levering van een Single Buoy Stor age (SBS), die de bekroning is op eerder ondernomen re search. Een andere order voor een nieuw produkt betreft de levering door IHC Gusto van twee "exposed location" SBM systemen (ELSBM). Dit zijn de eerste overslagboeien, die voor diep water worden vervaardigd. De uitvoering van ons contract voor de boeien voor de Suez-Alexandrië pijpleiding (Sumed) is nog steeds afhanke lijk van de oplossing van de aan dit project verbonden fi nancieringsvraagstukken, die op hun beurt weer samen hangen met de politieke situatie in het Midden-Oosten. Terminal Installations Inc. had het afgelopen jaar een be vredigend aantal opdrachten voor het installatieschip "In staller I". Stellig heeft het feit, dat wij met dit schip "turn- key"-projecten kunnen aanbieden ons mede in staat ge steld dieper in de SBM-markt door te dringen. De winstmar ges op het installatiewerk zijn evenwel teleurstellend ge bleken. IHC Holland-LeTourneau Marine Corporation heeft drie hef eilanden in portefeuille voor Amerikaanse, Braziliaanse en Deense rekening. Het blijkt thans, dat de kostenbegroting voor de bouw van deze drie eilanden - die van een nieuw type zijn - belang rijk zal worden overschreden. R. J. Brown and Associates bleek wederom een welkome completering te zijn van onze know-how. In nauwe samen werking met dit ingenieursbureau kwam het hoofdontwerp van de pijpenlegger voor Viking Jersey Equipment Limited tot stand. Forasol en Foramer ontwikkelen zich volgens de verwach tingen. Noordelijk van de Shetland eilanden boorde For amer met het boorschip "Pélican" de eerste twee gaten, tot volle tevredenheid van haar opdrachtgevers. Wij menen dat Foramer als kundig gebruiker van het modernste boor schip ter wereld zijn positie aanmerkelijk versterkt. Dit is belangrijk omdat Foramer tevens zal fungeren als operator van het boorschip van Nordic Offshore Drilling Company. Daarmee wordt Foramer de enige boormaatschappij ter wereld die tegelijkertijd twee identieke, computer-bestuurde bcorschepen exploiteert. De Mijnbouw en Transport Divisie Onze dochteronderneming Mining and Transport Engineer ing (MTE) boekte in het verslagjaar wederom een opdracht voor de modernisering van drie tinbaggermolens voor In donesische rekening. Een aantal IHC-Cleaveland jigs werd afgeleverd, onder meer twee stuks naar de Sovjetunie. Een vereenvoudigde en verbeterde aandrijving voor deze jigs werd met succes ontwikkeld. Een jig met deze nieuwe aandrijving werd inmiddels in Maleisië afgeleverd. Een door MTE in Maleisië gebouwde tinbaggermolen werd aldaar te zelfdertijd in bedrijf gesteld. Gerekend naar capaciteit en baggerdiepte is dit het grootste werktuig in haar soort ter wereld. Een aantal nieuwe gedachten met betrekking tot het win nen van mineralen van de zeebodem onder ruwe weersom standigheden werd ontwikkeld. Gezien de toenemende be langstelling voor "offshore mining" van tinerts verwachten wij goede resultaten van deze ontwikkeling. Onder leiding van MTE is de oprichting van IHC (Malaysia) Sdn. Bhd. volgens het gestelde tijdschema verlopen. De werf in Penang is in het verslagjaar met haar activiteiten begonnen. Nog in hetzelfde jaar werden twee IHC Omnibar- ges aan de Maleisische overheid overgedragen. Inmiddels is goede vooruitgang gemaakt met de inrichting van de werf en de bouw van een scheepsbouwhelling. De Machinefabriek Noordwykerhout (DMN) kampte gedu rende het verslagjaar met een onderbezetting in alle pro- duktieafdelingen doordat als gevolg van de gewijzigde con junctuur, met name in de toeleveringssector, minder op drachten werden ontvangen. Het was echter wel mogelijk de omzet te vergroten in de roterende vacuüm- en doseer- sluizen (licentie van Westinghouse Brake and Signal Com pany). Teneinde minder afhankelijk te worden in de toeleverings sector worden krachtige activiteiten ontwikkeld om via li centies of anderzijds het produktenpakket voor automatise ring en mechanisering uit te breiden. 48

Het Zeskant | 1973 | | pagina 12