EERSTE TEWATERLATING UIT NIEUWBOUWHAL De eerste champagne in de nieuwe hal 14 Maart 1973. Het is nog maar vier maanden geleden, dat IHC Smit feest vierde ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe werfcomplex. Nu hangen de vlaggen weer in top. Het eerste schip, dat in het nieuwe complex "onderdak" is gebouwd, zal te water gaan. Het is de sleepzuiger Maas, be stemd voor de Algemene Baggermaatschappij SGD te Brussel. Keurig in de verf ligt het 94,80 meter lange en 16 meter brede schip in de enorme hal te wachten. De dokdeur is weggehaald en het uit drie delen bestaande hefluik aan de rivierzijde is geopend. Het water van de Noord kabbelt zachtjes naar binnen, maar kan de Maas niet bereiken. Buiten in de zon en binnen op de sleepzuiger nemen camera mensen hun plaatsen in. Nieuw is de opnameploeg voor de Vi deo (beeldband) opnamen. Velen denken, dat het 't NOS-jour- naal is. Dat is niet zo. Jammer voor degenen, die het thuis 's avonds nog wel eens willen zien. Het is een studieobject, een proefopname, van de medewerkers van Studio Bob Kommer. Tegen elf uur richten mensen- en camera-ogen zich op het po dium. De gasten arriveren. Kort daarop begint het wegslaan van de metalen stoppings. Extra luid klinken de klappen door de grote hal. Dan een seintje naar het platform: "hij kan er af!". Mevrouw Germaine Delporte-Bogaert, echtgenote van de Voor zitter van de Raad van Beheer van SGD doopt de Maas. De fles valt en dan de klink. Soepel en statig glijdt de sleepzui ger het water in en de hal uit. Voor degenen, die buiten een kijk- plekje hebben opgezocht, is het een prachtig schouwspel om de Maas uit de hal te voorschijn te zien komen. Een juweel van een tewaterlating, deze eerste uit de "schepenfabriek"! De voorbereidingen voor de bouw van het volgende schip zijn intussen al in volle gang. Met de hellingbouw ervan is meteen begonnen. Want deze sleepzuiger, bestemd voor Peru, moet al in mei te water worden gelaten. De Maas, een zeer modern baggervaartuig met een laadruimin- houd van 3000 m3, is tegen die tijd zover, dat er mee kan worden proefgevaren. Dan stellen wij deze sleepzuiger uitgebreid aan u voor. Soepel en vlot te water Kennismaking met water en buitenlucht Nog even en de hal Is leeg Alles nog eens zien op de beeldbuis 39

Het Zeskant | 1973 | | pagina 3