Wettelijke bepalingen schrijven voor, dat een N.V. - een Naamloze Vennootschap - ieder jaar openlijk verslag doet van hetgeen zij heeft gedaan. Dat geldt dus ook voor onze houdstermaatschappij IHC Holland NV. Het samenstellen van zo'n verslag is geen eenvoudige zaak. Er moet heel wat werk voor worden verricht. Op deze plaats past dan ook een woord van dank aan al diegenen, die op enigerlei wijze eraan hebben bijgedragen, dat dit Jaarverslag over 1972 op de afgesproken tijd kon verschij nen. En zelfs in drie talen, Nederlands, Engels en Frans! Zoals gebruikelijk werden de Ondernemingsraden en de financieel-economische pers vooraf al vertrouwelijk over de inhoud ingelicht. Op 6 april werd het Jaarverslag over 1972 uitgebracht aan de vergadering van aandeelhouders. Voor u - lezers van Het Zeskant - doen wij een greep uit de vele, vele gegevens, zoals de Raad van Bestuur ze opstelde voor de aandeelhouders. Afscheid en benoemingen In de buitengewone algemene vergadering van aandeel houders, gehouden op 29 november 1972, werd mededeling gedaan van het aftreden van de heer Mr. H. J. A. M. Smul ders als lid van de Raad van Bestuur op 31 december 1972. De heer Smulders is gedurende ruim 40 jaren in onze groep werkzaam geweest. Drie en dertig jaren was hij in dienst van N.V. Werf Gusto v/h Firma A. F. Smulders, waarvan bijna acht en twintig ja ren als lid van de Raad van Beheer. Daarna was hij vanaf de oprichting van onze vennootschap president van de Raad van Bestuur. Met zeer veel toewijding en grote deskundigheid heeft hij de fusie voorbereid. Na het totstandkomen hiervan heeft hij op inspirerende wijze leiding gegeven aan de uitbouw van IHC Holland. Wij zijn hem hiervoor veel dank verschuldigd. De heer Smulders werd benoemd tot commissaris van onze ven nootschap. In dezelfde buitengewone algemene vergadering van aan deelhouders werd de heer B. Schuil benoemd tot lid van de Raad van Bestuur. De heer Schuil is in die functie belast met de leiding van de Bagger Divisie. De Raad van Commissarissen heeft het lid van de Raad van Bestuur, de heer D. L. H. Smit, uitgenodigd de functie van president van de Raad van Bestuur op zich te nemen. Aan deze uitnodiging heeft de heer Smit intussen gevolg gege ven. Statutenwijziging en beursnoteringen In de buitengewone algemene vergadering van aandeel houders werd ook een voorstel tot wijziging van de statuten aangenomen. Deze statutenwijziging behelst: verhoging van het maat schappelijk kapitaal van 40 miljoen tot 100 miljoen, uit gifte van aandelen in coupures van 10 en enkele aanpas singen aan de nieuwe wettelijke voorschriften. Na de introductie van onze aandelen aan de beurs van Brussel in november 1971 werden in mei 1972 de aandelen van onze vennootschap opgenomen in de officiële notering aan de beurs te Parijs. De juridische structuur van de groep werd in zoverre gewij zigd, dat alle Nederlandse dochtermaatschappijen werden omgezet in B.V.'s. Meer orders, meer winst De orderportefeuille steeg van/ 545.000.000 op 31 decem ber 1971 tot 826.000.000 op 31 december 1972. De verko pen, in het bijzonder van de Bagger en Offshore Divisie, waren zeer bevredigend. De Bagger Divisie verkocht voor 345.000.000, de Offshore Divisie vcor 333.000.000 en de Mijnbouw en Transport Divisie voor 11.000.000. De opgaande lijn in de netto winst heeft zich ook in 1972 voortgezet. De netto winst steeg met 16,1% tot 10.950.000; de winst per aandeel steeg tot 3,68. Modernisering en uitbreiding deelnemingen Het beleid in de komende jaren zal er op gericht zijn onze bedrijven in Nederland zoveel mogelijk te moderniseren. In het kader van deze modernisering en de door de Delta werken nodig geworden aanpassing werd de nieuwe sche- penfabriek van IHC Smit in november 1972 door Z.K.H. de Prins der Nederlanden officieel in gebruik gesteld. Om een groter aandeel in de exploitatie van de produkten van de Offshore Divisie te krijgen zoeken wij uitbreiding van onze deelneming in maatschappijen, die zich speciali seren in activiteiten voor de olie-industrie op zee. Hiermede gaan wij voort op een reeds duidelijk ingeslagen weg. Een voorbeeld hiervan is de oprichting van Viking Jersey Equipment Limited. Wij nemen hierin deel voor 21 De maatschappij heeft tot doel het leggen van pijpleidin gen in de Noordzee voor het transport van olie en gas van de bronnen naar de omliggende landen. De recente olie- en gasvondsten in de Noordzee, speciaal in het Noordelijk ge bied, doen ons verwachten, dat de nieuwe maatschappij haar eerste opdracht tijdig zal kunnen boeken. In het verslagjaar namen wij de 50% deelneming van Con- rad-Stork B.V. in IHC Beaver B.V. over. IHC Beaver is nu een volledige dochter van IHC Holland. Plannen buitenland In het vorige jaarverslag hebben wij reeds mededeling ge daan van onze plannen om in Maleisië, samen met een aan tal lokale belanghebbenden, een bedrijf voor bouw en as semblage van onze speciale produkten te vestigen. Deze onderneming, IHC (Malaysia) Sdn. Bhd., werd in fe bruari 1972 opgericht. Tot de andere partners behoort on der meer de Maleisische overheid. Teneinde onze afzetmogelijkheden in Frankrijk en in de met dit land verbonden overzeese gebieden te vergroten, ver wierven wij ingaande 1 januari 1973 een belang van 70% i in France-Hollande S.A. te Parijs. Er zijn maatregelen genomen om op Curacao een nieuwe onderneming op te richten, IHC Holland Rentals Corpora tion N.V. Het doel van de maatschappij is het verhuren van hefeilanden en dergelijk materieel aan die aannemers voor wie een aankoop van dergelijke grote kapitaalgoederen

Het Zeskant | 1973 | | pagina 8