TWEE LEKKE BMDEN van de trekker met hoofdponton. De veerboot zou omslaan of op andere manier vergaan met deze last er op! In het holst van de nacht werd dit karwei toch veilig geklaard. De Hollandse vracht wagens trokken veel bekijks. Om er iets van over te houden na men souvenirjagers maar al te graag spiegels, nummerplaten en chroomsierstukken mee. Ergens in een klein dorpje ging een biggetje voor de langzaam rijdende auto-karavaan uitrennen. Dit duurde totdat een zeer kwade vrouw het krijsende dier wist te grijpen en voor de grommende paardekrachten weghaalde. Van min 30 tot plus 13 graden In Oost-Turkije kreeg het transport het zwaar te verduren. Over Eenmaal door de bergen omlaag Iran in, klom het kwik snel om hoog. Vrij vlot was het 13° boven nul! Met het warmere klimaat kwam de eerste ontmoeting met kame len. Altijd goed voor een foto! Na het gezwoeg door de bergen ging het wat vlotter op de laat ste etappe naar de kust. In Bandar-e-Pahlevi werd eind februari en begin maart de Beaver gelost. Een transport was ten einde, aan de voorbereiding waarvan twee man twee maanden hebben gewerkt. Het resultaat: een baal pa pier aan vergunningen, toestemmingen en wat al niet in alle een afstand van 500 km lag er sneeuw. Vaak drie meter hoog, als muren naast de weg. Een groot aantal auto-wrakken vertelde de trieste resultaten van toch maar doorrijden zonder sneeuwket tingen! De temperatuur zakte tot 30° onder nul. De leidingen van de auto's werden omwikkeld met lappen en watten. Parafine in de dieselolie moest de brandstof bruikbaar houden. Zo laag als de temperatuur was, zo steil waren de hellingen: 20% was geen uitzondering en in de bochten was het zelfs vaak 25%. Speciaal over de berg Ararat was het bar en boos. Over een afstand van 75 kilometer deed men een dag en een nacht. Soms met een "snelheid" van 1,3 km per uur, dankzij de superlage versnelling van de MAN trekkers! mogelijke talen! Ondanks dit alles moest men toch nog een flink aantal moeilijkheden overwinnen. Veel hulp werd daarbij onder vonden van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers. Ergens in Turkije ontmoette de grote vrachtwagen-karavaan een Nederlands-Britse filmploeg, op weg naar Pakistan. De leden daarvan staarden langdurig naar de auto's met de Hollandse nummerplaten en mompelden: "dat kan helemaal niet, zo'n transport over de weg vanuit Holland!" Maar de "jongens" van Transportbedrijf Hans Franke bewezen, dat het wèl kon. Een goed stuk werk, dit vervoer van een van onze IHC Beavers naar het verre Iran. 61

Het Zeskant | 1973 | | pagina 5