dan open. Als weggebruiker moet je dus wel eens geduld heb ben. In de toekomst zal het nóg drukker worden. Want als op al die zandhopen bielzen en rails zijn gelegd en het uitzicht wordt be paald door een wand van bovenleidingmasten en seinlichtpor talen, is hier Duitslands grootste en modernste rangeerterrein ontstaan. Op 140 hectare sporen en wissels zullen dan per dag 1000 goe derenwagons worden "verwerkt". Automatisering in de wagonbehandeling zal op dit enorme ran geerterrein van de "Deutsche Bundesbahn" uitgebreid worden toegepast. In juni 1975 moet het complex helemaal in bedrijf zijn. Aangepaste "reus" Begin juli 1970 werd officieel met de werkzaamheden begonnen. In die plechtigheid, op een zeer hete zomerdag, speelde een Beaver King een grote rol. Na de toespraken zette de Beaver de cuttertanden in de grond voor de eerste happen zand. Nu, in 1973, heben nog steeds IHC produkten een belangrijk aandeel in het reusachtige grondverzet. Een Beaver King baggert de veen laag weg. DE job wordt echter verricht door de Papendrecht - een IHC Giant 2300 - samen met de bootser Barendrecht. Beiden zijn getooid met de letters "WMN" van N.V. Wegenbouw Maat schappij Nederhorst. De Hollanders hebben een eigen woonwagendorp, vlak bij de overweg-die-zo-vaak-dicht-is. De begroeting van landgenoten heeft tevens het karakter van herkenning. Op karwei, toen, ergens in België, hebben wij elkaar meer gezien. Voor dit werk heeft men bij De Klop voor de Papendrecht een bijzondere profielzuiginstallatie uitgedacht en gemaakt. Om ermee op grote diepte zand te winnen. De ladder werd voor zien van een tussenstuk met daarop een hydraulisch aangedre ven zuigpomp, en uitgebreid met een profielzuigstuk met bres- kap, spuiters en een drijflichaam ter compensatie van al het ex tra gewicht. Zo kan men tot op een diepte van 30 meter werken. Aan stuur boordzijde van de zuiger werd een extra ponton gekoppeld met daarin de dieselmotoren voor de aandrijving van de hydraulische pompen, de spuitpomp, en dergelijke. Al met al een méér-vermogen van 1100 pk. De baggerbaas kreeg er in zijn cabine een paneel bij met de meet-, regel- en controle- apparatuur voor al die extra capaciteit en mogelijkheden. NeS kieine beiteltjes De grond, die wordt verzet is bijzonder zwaar: scherp gletscher- zand, dat voor een geweldige slijtage zorgt. "Net kleine beitel tjes", zo merkte men op! Toen men begon - dat was in septem ber verleden jaar - stond er in de Papendrecht een met rubber beklede pomp. Deze was na een week al rijp voor de schroot hoop. Sindsdien staat er een Nihardpomp in de zuiger en die heeft weinig last van die "kleine beiteltjes". Er zitten nogal wat stenen in het mengsel. Deze maakten het noodzakelijk de zuigmond af te schermen, zodat stenen, die groter zijn dan 18 cm, de toe gang wordt geweigerd. Men baggert tot op diepten tussen de 28 en 30 meter. De booster op de wal helpt bij het verpompen van het vaak zeer zware mengsel. Mede dankzij de onderwaterpomp is er een goede produktie. Dat moet ook wel, want niet alleen is er in totaal zo'n 3 miljoen "kuub" te verzetten, maar het moet allemaal volgens schema verlopen. De grondverzetters van de WMN worden als het ware op de hielen gezeten door de bruggenbouwers, de kabelleggers en de spoorrailmakers. Dit voorjaar zou de WMN ploeg met "on ze" zuigers met het karwei gereedkomen. Men heeft er dan ze ven maanden opzitten. Begin 1975 moet er weer grond worden verzet. Nog eens een hoeveelheid van 600.000 m3. Dan zullen eerst de hoofdsporen van deze belangrijke railader zijn verlegd en zal de oude hoofd spoorbaan zijn afgebroken en opgeruimd. Dat is een volgend hoofdstuk in het grote en moeilijke werk van "zand winnen voor het spoor". HET SPOOR 63

Het Zeskant | 1973 | | pagina 7