Wie aan sluizen denkt, denkt waarschijnlijk het eerst aan de gro te sluizen, die zeeschepen gebruiken om bijvoorbeeld bij IJmui- den ons land binnen te varen. Men denkt dan niet aan "De Ma chinefabriek Noordwykerhout" van de Mijnbouw en Transport Divisie in Noordwijkerhout. Toch bestaat er verband tussen. Wel iswaar worden bij DMN geen zeesluizen gemaakt, maar wèl sluizen, die roterende sluizen worden genoemd. Het verband tussen zeesluizen en roterende sluizen zit 'm in de functie. Diè is, zeer algemeen gezegd, in principe gelijk. De zee sluis zorgt er voor, dat een schip bij verschillend waterniveau vanuit zee het binnenwater kan opvaren of andersom, terwijl de scheiding tussen zee- en binnenwater en daarmee het verschil lend niveau, gehandhaafd blijft. Bij de roterende sluis kunnen we iets dergelijks zeggen. Deze houdt de twee ruimten (nl. boven en onder de sluis), waarin ten opzichte van elkaar luchtdrukverschillen optreden, van elkaar gescheiden. Toch kan daarbij een gewenste hoeveelheid stort goed van de bovenliggende ruimte naar de ruimte beneden de sluis overgebracht worden. Foto 1 geeft daar een voorbeeld van. In de silo (midden boven) bevindt zich het produkt, bijvoor beeld meel. Het meel passeert de sluis, of beter, wordt door de sluis getransporteerd en komt dan in de leiding terecht. De sluis zorgt dus, behalve voor het transport van het produkt, voor de afscheiding van de ruimten onder en boven de sluis. Werking en toepassing De details kunnen wij wellicht het beste aan de hand van foto's duidelijk maken. Binnen de gekleurde cirkels van foto 2 bevinden zich de sluizen (zie ook vergrote afbeelding 3). Het produkt - hier sojameel, be stemd voor de bereiding van veevoeder - wordt in de V-vormige buizen gestort, waarna het in de sluizen terechtkomt. Onder de sluizen wordt het meel, in dit geval door middel van een luchtstroom, verder getransporteerd. Hoe het eigenlijke transport binnen de sluis gebeurt kunt u op foto 4 zien. Hier is de sluis een kwartslag gedraaid, terwijl het voorste dek sel is weggenomen. De draaiende rotor, die ook op foto 5 is af gebeeld, zorgt ervoor dat het meel, dat meegenomen wordt in de rotorvakken, in de ruimte onder de rotor terechtkomt. De ca paciteit van een sluis wordt voornamelijk bepaald door het toe rental van de rotor. Hoe sneller de rotor draait, hoe méér meel er zal worden verwerkt, of, zoals dat ook wel wordt genoemd "gedoseerd". De hiervoor genoemde afscheiding tussen de ruimten bóven de sluis en die eronder, is van het grootste belang. In de eerste plaats kan bóven de sluis een grote aanvoer van het produkt plaatsvinden en, als er geen sluis zou zijn gemonteerd, zou hier door de leiding ónder de sluis al gauw verstopt raken. Dan zou iedere doseringsmogelijkheid ontbreken. Bovendien wordt het produkt vaak, zoals ook hier, vanaf de sluis door middel van een luchtstroom verder getransporteerd. Boven en onder de sluis zal er dan een verschil in luchtdruk heersen. Vanzelfsprekend moet de sluis tijdens het transport van het produkt goed afdich ten, om deze luchtdrukverschillen te kunnen handhaven. Die af dichting is eigenlijk een verhaal op zich zelf. Laten wij volstaan DMN maakt SLUIZEN met te zeggen dat de verstelbare bladen van de rotor (foto 5) zó dicht tegen de binnenkant van de sluis kunnen worden ge plaatst, dat er nauwelijks 1 sigarettenvloeitje tussen zou kunnen, een speling van slechts Vioo tot Vio mm. En nóg draait de rotor vrij! Dat de sluizen daar bij DMN uiterst nauwkeurig moeten worden gefabriceerd, is dan ook een duidelijke zaak. U heeft hiervóór gelezen, dat de roterende sluizen hier worden gebruikt voor het transport van sojameel. Maar wellicht interes seert het u te weten voor welke produkten en waar de sluizen nog méér kunnen worden toegepast. Het "waar" is wel gauw gezegd, maar veelomvattend: Overal, waar (in de procesindu strie) vaste stoffen als stortgoed moeten worden getransporteerd en gedoseerd. Voor welke produkten is te veel om op te noe- 64

Het Zeskant | 1973 | | pagina 8