men. Om een greep te doen: van uiterst fijne bakkersbloem toi houtschilfers, van plastic korreltjes tot kolengruis, van waspoe- der tot chocoladebrokken. Vele uitvoeringen Als het voorgaande niet al te technisch is geweest en u toch al zo ver hebt doorgelezen, wilt u wellicht ook nog wel iets weten over de verschillende uitvoeringen en toepassingen van de slui zen. Welnu, voor het meest voorkomende gebruik wordt het huis van de sluis in gietijzer en de rotor in staal uitgevoerd. Bij het transport van diverse meelsoorten, granen, suiker, kunstmest, bijvoorbeeld. Hebben wij met produkten te maken die de sluis aantasten, zoals agressieve chemicaliën en dergelijke, of met produkten waarbij de uiterste hygiëne in acht moet worden genomen zoals bij melk poeder, dan zullen de sluizen meestal in roestvrij staal worden uitgevoerd. Verder kent iedereen wel het spreekwoord: gestadig druppelen holt de steen. In sluizentaal wil het zeggen, dat, wanneer je een nogal scherp produkt moet verwerken, zoals bijvoorbeeld zand, een sluis in gewone uitvoering op den duur te veel zou slijten. Vandaar dat bij zulke produkten gebruikt wordt gemaakt van in stijgende verkoopcijfers De sluizen worden in licentie door DMN vervaardigd. Deze li centie heeft DMN verkregen van Westinghouse Brake Signal Co., een bedrijf dat onder andere op het gebied van pneumati sche apparatuur in Engeland een toonaangevende positie in neemt. Dat de sluizen, die DMN voor het vasteland van Europa produ ceert, kwalitatief goed zijn en bovendien goed in de markt lig gen, moge blijken uit het feit, dat in 1972 - zoals u weet in het algemeen geen best jaar - méér dan twee maal zo veel sluizen werden verkocht als in 1971. De verwachting is, dat die score voor 1973 nog met omstreeks 60 zal worden overtroffen. wendig hardverchroomde sluizen voorzien van gehard stalen rotorbladen. Tenslotte wordt voor kleverige produkten, die gemakkelijk in de ruimte fussen de rotorbladen kunnen blijven plakken, een zoge naamde geschulpte rotor toegepast, zoals op foto nr. 6 is afge beeld. Er zouden nog meer bijzonderheden over de uitvoering te vertel len zijn, maar dat zou voor dit artikel te ver voeren. 65

Het Zeskant | 1973 | | pagina 9