Peking. Het betreft de levering van 16 cutterzuigers plus reserve onderdelen. Twaalf zuigers zijn van het type IHC Giant 4600, één van het type IHC Giant 3300 en drie van het type IHC Giant 2300. IHC De Klop zal dit baggermaterieel in de komende twee jaar bouwen. Voor het Italiaanse aannemingsbedrijf CCG (Compania Costruzi- oni Generalij zal een grote emmerbaggermolen worden ge bouwd, voorzien van 900 I. emmers. Dit baggerwerktuig moet eind 1974 worden geleverd. Opnieuw werden twee opdrachten ontvangen voor de bouw van sleepzuigers. Voor Sudoimport in Moskou wordt een 2500 m3 sleepzuiger gebouwd. Hierin worden twee Smit-Bolnes hoofd motoren geïnstalleerd van het type 305 HDK. Dit schip wordt bij IHC Verschure gebouwd en moet eind 1974 klaar zijn. Voorts zal voor Indonesische rekening een sleepzuiger worden gebouwd met een laadruiminhoud van 2900 m3. Hierbij zal een aanzienlijke hoeveelheid reserveonderdelen worden meegele verd. Ook in dit schip worden twee Smit-Bolnes hoofdmotoren geïnstalleerd. Het baggervaartuig is speciaal bestemd voor het werken in de Indonesische wateren. Het wordt voorzien van uit gebreide baggerapparatuur en accommodatie voor een grote bemanning. Gezien de vele orders zal de bouw van deze sleepzuiger ge schieden bij de werf Van der Giessen-De Noord. Door bovengenoemde opdrachten uit de baggerindustrie is onze orderportefeuille vergroot met een bedrag van ruim 150 mil joen. Werk voor Offshore Divisie Van Shell UK Exploration and Production Ltd te Londen heeft IHC Gusto in samenwerking met Wilton-Fijenoord, lid van de Rijn-Schelde-Verolme Groep, een opdracht ontvangen voor het bouwen van een drijvende buffertank voor ruwe olie. Deze drij vende tank, genaamd Spar, ontwikkeld door Shell en IHC Gusto, wordt gebouwd ten dienste van het Brent oliewinningsgebied, gelegen in het noordelijkste deel van de Noordzee. Shell UK Exploration and Production Ltd. is een dochtermaat schappij van Shell UK Ltd., die optreedt voor de werkzaamheden in de Noordzee wat betreft het Engelse deel van het Continen tale Plat namens Esso Exploration and Production UK Ltd. en Shell UK Ltd, die beide voor de helft van de kosten deelnemen in dit project. Van het nabijgelegen boor- en produktieplatform, waar de olie wordt ontgast en van water vrijgemaakt, komt de olie via een onderzeese leiding naar een verdeelstuk hetgeen op de zeebo dem onder de Spar is geplaatst. De nuttige inhoud van ca. 50.000 m3 zal periodiek worden afgevoerd met tankers, die aan de Spar kunnen meren en die door de pompinstallaties van de Spar de gewonnen olie krijgen aangevoerd. Het gedeelte, dat bij Wilton onder bouwnummer 806 in het bouw- dok zal worden vervaardigd, bestaat uit 2 delen. Het grootste deel heeft een diameter van ongeveer 29 m en een lengte van 93 m en is bestemd voor de opslag van ruwe olie. Aan dit deel is een cilinder gekoppeld met een diameter van ongeveer 17 m en een lengte van 29 m, waarin onder meer de oliepompkamers, ballastpompruimten en waterzuiveringsinstallaties zijn onderge bracht. Na het koppelen van deze delen zal het geheel uitgedokt worden en in liggende stand naar diep water nabij de kust van Noorwegen worden versleept. Door te ballasten wordt het gevaarte daar in vertikale positie gebracht, waarna het door Gusto gebouwde bovendeel, bouw nummer Co 938, met behulp van drijvende bokken wordt aan gebracht. Dit bovengedeelte heeft een diameter van ongeveer 26 m en een hoogte van ongeveer 18,5 m. Hierin zijn o.a. ondergebracht de accommodatie en de generatoren, ruimten voor elektrici teitsvoorziening en een complete duikerinstallatie. Boven op de Spar is ten behoeve van het meren en laden van de tanker een zogenaamde draaitafel compleet met laadinrich- ting en een helicopterdek aangebracht, welk geheel ook door IHC Gusto vervaardigd zal worden. Hierna vindt verslepen naar en verankeren op het Brent veld plaats. Oplevering zal plaatsvinden in de zomer van 1974. Begin juli heeft de afdeling Eindmontage van IHC Gusto het meest kenmerkende stuk van een boorschip, de boortoren, op de Havdrill geplaatst. Voor de plaatsing was de hulp ingeroepen van een mobiele 500-tons kraan van Stoof Breda. De top van de arm van deze kraan kwam 100 meter boven de waterspiegel. Bij een sprei van 30 meter is de kraan nog in staat een last van 60 ton te hijsen. Vanwege de gigantische afmetingen van het onderste deel van de kraan viel het niet mee om hem op de werf naar de plaats van bestemming te manoeuvreren. Elke bocht moest op de milli meter nauwkeurig genomen worden (foto 2). Nadat de kraan op steiger 1 geplaatst was, kon het hijskarwei beginnen. Allereerst werd de boortoren zelf geplaatst, die een gewicht heeft van 46 ton. Het laatste deel met de deiningscompensator voor de boorpijp had een gewicht van 52 ton (foto 1). Met de complete boortoren is de Havdrill in ieder geval het enige schip in de Rotterdamse haven waarvan het hoogste punt meer dan 80 meter boven de waterspiegel ligt. 83

Het Zeskant | 1973 | | pagina 3