de verdeelkast vlak voor de accommodatie op het dek te liggen. "Geen gevaar", volgens de Franse elektricien. De lampen wa ren opgesteld in de voorste machinekamer voor de thrusters. De ruimte werd uitgelicht en alles was klaar om met de opna men te beginnen. Tijdens het draaien viel één van de lampen uit en daarna nog een. Onze man vloog naar boven, naar het dek. Vol ontzetting keek hij naar het tafereel voor zich. Een van de matrozen was met de brandslang het dek aan het schoonspuiten en vergat daarbij niet ook onze verdeelkast een goede waterdouche te geven. Onmiddellijk werd de brandkraan dichtgedraaid. Dat drie contactdozen reeds verbrand waren, maakte bepaald niet veel indruk op de matroos. Een avond sleutelen van onze man aan de verdeelkast gaf ons weer rust. De dagen met "misschien" gleden voorbij. Opnamen in de keu- Foto 1 Ongeveer 80 km ten zuiden van het haven stadje Sète lag de "Péli- can" op een rustige zee te boren. Foto 2 Het ca merateam in actie voor de opnamen in de keuken. Foto 3 De chefduiker aan het bedieningspaneel van de duikerklok. Foto 4 Hard werken geblazen tijdens het boren. Foto 5 De "Pé- lican" gezien vanuit de helicopter. Foto 6 De dui kers maken zich gereed voor een duik naar meer dan 100 m waterdiepte. ken en de mess met als figuranten een gespannen bemanning waren gemaakt, evenals de brug met het d.p. paneel en de computer. Ook van machinekamers, mudlaboratorium, mudpompen, contai nerruimte, boortoren en werkvloer werden de nodige opnamen gemaakt. Nachtopnamen Grote activiteit op de werkvloer. Een gedeelte van de blow-out preventor zou voor inspectie omhoog worden gehaald. De blow out preventor (B.O.P.) bij een boorschip staat op de zeebodem en zorgt ervoor dat bij het plotseling ontsnappen van gas en olie het boorgat door middel van afsluiters zo snel mogelijk wordt afgesloten. De B.O.P. aan boord van de Pélican heeft een diameter van 2,5 m en een hoogte van 9 m. Het bovenste gedeelte is een hydraulisch systeem, dat ervoor zorgt dat de verbinding met het schip en de boorput in onge veer 10 seconden verbroken kan worden. Bij explosiegevaar moet het boorschip binnen de kortst mogelijke tijd van de plek waar het schip aan het boren is, kunnen wegvaren. Dit bovenste gedeelte van de B.O.P. zou voor een inspectie en een kleine reparatie worden omhooggehaald. "Vannacht gaat hij weer naar beneden", zo verzekerde men ons. Twee uur 's nachts werd de reparatie groter en groter. Om drie uur gingen wij maar naar onze slaapzaal tegenover de keuken terug. Uit de keuken kwam een heerlijke geur. De bakker haalde juist de eerste stok broden uit de oven. Die lieten wij ons niet voorbijgaan. Het verse stokbrood maakte veel goed voor het tevergeefs wachten. De volgende morgen waren de mensen van Foramer nog steeds bezig. "Misschien gaat hij vanmiddag of vanavond naar bene den". Die avond 11.00 uur stonden wij nog steeds te kijken. "Over twee uur gaat ie". Wij gingen alle lampen klaar zetten, camera's in positie. Laatste check. Om half vier kregen wij het bericht door, dat misschien morgen de werkzaamheden voortge zet zouden worden De derde nacht was het voorstel, dat één man van ons zou op blijven en de anderen zouden gaan slapen. Het weer werd ruwer en grote golven water kwamen uit het boorgat in het schip. Het zou nu wel helemaal niet doorgaan. Half drie's nachts. "Over een half uur gaat ie naar beneden." Snel de filmploeg gewaarschuwd. Gelukkig hadden we de kabels voor de lampen reeds klaargezet. Lampen in positie. Licht. Een camera bene den bij het boorgat en een camera bij het dek. Het knarsen van de lier gaf aan dat het geheel ging zakken. Het was een indruk wekkend gezicht. Terwijl golven schuimend water over de vloer spoelden, verdween dat reusachtige apparaat langzaam onder water. De cameramensen waren verrukt over de opnamen. Het was de drie nachten opblijven waard geweest. De lucht in Het was niet mogelijk de helicopter te krijgen voor luchtop namen. Misschien overmorgen. Dat wilden wij niet. Het weer bericht was niet zo gunstig. Nü was het weer stralend. Wat te doen? Een briljant idee. Via de radio naar het hoofdkantoor van Total in Parijs gebeld en de mensen daar uitgelegd dat de film niet volgens het scenario gemaakt kon worden. Uiteindelijk was het scenario ook door Total goedgekeurd. Jammer. Parijs deel de ons mede dat zij ons zo spoedig mogelijk zouden berichten. Een uur later werden wij via de scheepsomroep op de brug ge vraagd. De stuurman deelde ons mede, dat een helicopter spe ciaal voor ons onderweg was en over een kwartier op het schip zou landen. Het hoofdkantoor van Total had bevolen ons alle medewerking te geven. Een half uur later zaten we in de helicopter boven het schip. De piloot toonde de mogelijkheden van de helicopter en stelde ons daarmee in de gelegenheid fraaie opnamen te maken. De laatste opnamen waren gemaakt. Op het moment dat u dit leest, zijn de filmmensen bezig met het snijden en monteren van de werkcopie. Daarna zal het, om de uiteindelijke film voor ver toning gereed te krijgen, nog twee maanden duren. 87

Het Zeskant | 1973 | | pagina 7