I 44 sliedrecht «keft een bmrmseii Eirid juni werd in Sliedrecht officieel het Baggermuseum geo pend. In het fraaie huis Molendijk 16 wordt een beeld gegeven van het baggeren, zoals het vroeger ging en ook, zoals het nu gaat. Het idee van een dergelijk museum ontstond in Delft. In de Technische Hogeschool werden eens drie tentoonstellin gen gehouden over de baggerindustrie. Die trokken zó veel be langstelling, dat er behoefte ontstond aan een permanente ex positie. Promotors waren twee heren Bos: Prof. Ir. W. A. Bos, hoogleraar in Delft, en Ir. W. Bos, onder meer Voorzitter van de Stichting "De Baggeraar". Voordat de ideëen en de plannen gestalte kregen, moest veel werk worden verzet. Dat gebeurde onder leiding van mevrouw G. Pons-Niewold en haar echtgenoot, de heer P. T. Pons, We tenschappelijk hoofdmedewerker aan de Delftse TH. "Zij" gaf het Baggermuseum een gezicht en zorgde voor de artistieke inbreng. "Hij" had de technische uitvoering van de ideëen in handen. Nu het Museum er is, zullen de heer en mevrouw Pons zich na de aanloopperiode terugtrekken en zal de Stichting Sliedrechts Museum de exploitatie gaan verzorgen. Van krabbelaar tot sleepzuiger Honderdvijftig vierkante meter tentoonstellingsruimte is er in het nieuwe Museum en die ruimte is al flink gevuld. Zeker nu er tot 1 oktober een openingstentoonstelling wordt gehouden, waarop ook vele, prachtige modellen te bewonderen zijn. Speciaal voor het Museum werd een model gemaakt van de 15e eeuwse, hou ten "krabbelaar", een soort baggervlot. Een paar stappen ver der in een andere kamer pronken modellen van sleepzuiggigan- ten als Prins der Nederlanden, Geopotes IX en Hendrik Zanen, naast fikse, moderne cutterzuigers. Met enkele stappen kunt u vijf eeuwen baggerhistorie overbruggen. Maar wij raden u aan, besteed rustig aandacht aan de geschie denis van het baggerbedrijf. Kijk naar de oude prenten, bestu deer eens de tekeningen van oude baggerwerktuigen en mijmer wat bij de prachtige modellen van oude baggerschepen. Bij vele ervan zult u ontdekken: "gebouwd door J K Smit". Bij de inrichting van dit Museum over het grondverzet werd van alle mogelijke instanties en bedrijven medewerking ondervon den. Ook IHC heeft met foto's en dergelijke geholpen. Belangrijk is echter, dat Sliedrecht, als bakermat van de Hol landse baggerindustrie, nu over een eigen baggermuseum be schikt. Voor u en uw kinderen, uw vrienden en kennissen. Maar ook voor uw relaties uit binnen- en buitenland. Behalve op zon dag en maandag kunt u er elke middag van 2-5 uur terecht. .«ifcssÜ© 89

Het Zeskant | 1973 | | pagina 9