Foto 1 Voor het eerst op weg naar zee. Foto 2 MTI's meetdienst in actie bij de sleepkoppomp. Foto 3 De sleepkoppomp zakt als een enorme duikerklok naar de Noordzeebodem. Foto 4 Spanning op de brug tijdens de beproevingen. Foto 5 Twee "verstekelingen" op de "Maas" krijgen van de marconist een hapje aange boden. Begin juli, dus nog vóór de bedrijfsvakantie van IHC Smit heeft de sleepzuiger Maas twee dagen proefgevaren. Deze proefvaart werd met veel belangstelling gevolgd. De Maas is immers een sleepzuiger met een aantal interessante nieuwigheden. Allereerst de baggerpomp: die staat niet in het schip, maar óp de sleep- kop. Technisch gezien is persen altijd gemakkelijker dan zuigen. Kun je dus de zuigafstand zo klein mogelijk houden, dan geeft dat grote voordelen. Met de baggerpomp óp de sleepkop heb je dit voordeel. De zuigbuis is nu persbuis geworden, waardoor het opgebaggerde mengsel meteen in het laadruim wordt ge perst. De sleepkoppomp met de hydraulische aandrijving vormt een flinke constructie, die lijkt op een ruimtevaartcabine óf een duikerklok. Een andere bijzonderheid zijn de 18 bodemschuiven van het nieuwe IHC ontwerp. Ze zijn gemonteerd in twee rijen van 9 en worden met behulp van hydraulische cilinders in voor- en ach terschip geopend en gesloten. Bodemschuiven hebben het voor deel boven bodemkleppen of -deuren, dat in geopende stand niets onder het scheepsvlak uitsteekt en dat het laadruim niet "ontsierd" wordt door trekstangen, kettingen e.d. De bodem schuiven op de Maas - en op andere bij ons in aanbouw zijnde sleepzuigers - schuiven in de lengterichting van het schip open en dicht. Daarin zit de nieuwigheid. De hydraulische cilinder trekt aan de eerste schuif en met behulp van stalen trekbalken trekt deze schuif de volgende en die weer de volgende, enz. Ge hurkt onder het schip, toen de Maas nog op de helling stond, heeft uw verslaggever het open en dicht gaan "in het droge" aanschouwd. Een boeiend gezicht. Vooral het dicht gaan, wan neer op het laatst nokjes en andere onderdelen er voor zorgen, dat de schuif iets omhoog gaat en dus vast tegen de afdichting wordt gedrukt. Nieuw op de Maas is ook de bevestiging van het dekhuis op de scheepsromp. Deze is flexibel, op en tussen rubber stootkus sens. Op die manier dringen zo weinig mogelijk trillingen en ge luiden door in de accommodatie. En dat is voor de opvarenden wel zo plezierig! Ook de hydraulisch aangedreven boegbesturing met behulp van de reserve sleepkoppomp en de mogelijkheid tot het varen met "onbemande" machinekamer maken de Maas tot een zeer mo dern baggerschip. Op 5 en 6 juli koos de Maas zee om de ver schillende installaties te beproeven. De eerste dag wilde het allemaal niet zo vlotten. De dag daarop ging het veel beter, zo veel beter dat van een flink succes kan worden gesproken. De sleepkoppomp deed wat van 'm verwacht werd en vulde in op vallend korte tijd het laadruim met Noordzeezand. Het nader hand kwijtraken van de lading gaf ook geen problemen. Toen de bodemschuiven open waren plofte het zand er gewoon uit; in een paar minuten. Na de bedrijfsvakantie ging de Maas opnieuw proefvaren. Erg jammer, dat de met veel enthousiasme en door prachtig zomer weer begunstigde proeftocht ontijdig moest worden afgebroken door een defecte tandwielkast van de sleepkoppomp. Maar wanneer u dit leest, heeft de Maas al weer gevaren en is het schip aan de klant, de Algemene Baggermaatschappij SGD overgedragen.

Het Zeskant | 1973 | | pagina 4