DE HEER J. E. BLOEMENDUL MET PENSIOEN heildronk bij deze mannenaangelegenheid zou uitbrengen, werd besloten om bij het uitspreken van de "doopformule" door de koninklijke doopster, een gevulde fles met de beste wijnsoort van die dagen (champagne) tegen de boeg stuk te gooien. He laas gebeurde tijdens de eerste maal, dat de fles door de oudste dochter van de koning werd gehanteerd, een ongeluk, doordat de door haar weggeworpen fles niet de boeg van het schip maar het hoofd van een magistraat raakte, die ernstig gewond naar een ziekenhuis werd vervoerd. De admiraliteit bepaalde na dit ongelukkig voorval, dat in het vervolg de fles aan een lint gebon den moest worden. In deze periode is het gebruik van cham pagne als doopwater ontstaan en werd voorts de grondslag ge legd van de gewoonte om de tewaterlating (doop) van een schip door een vrouw te doen verrichten. De Nederlanden In de Nederlanden was tot de reformatie (hervorming) de tewa terlating van schepen een religieuze plechtigheid, gebaseerd op de terzake gebruikelijke Rooms-Katholieke normen. Nadat het protestantisme in Nederland grote aanhang verkreeg, werd bij het te water laten het meer wereldse gebruik van de doopcere- monie met de "fles" uit Engeland overgenomen. In het midden van de 19e eeuw, toen de ijzeren schepen de zeil schepen op de wereldzeeën langzaam maar zeker verdrongen, werd het in de lage landen tevens gebruikelijk een "doopster" voor de stapelloop van een schip uit te nodigen. Speciaal doopwater In plaats van champagne wordt bijv. dikwijls als doopwater voor Egyptische schepen water uit de Nijl gebruikt, terwijl bij de doop plechtigheid van Indiase schepen roos-water of melk van de ko kosnoot "geluk en voorspoed" aan het te dopen schip moet ver zekeren. Bij de tewaterlating van het slagschip Missouri van de Ameri kaanse marine verrichtte in plus minus 1930 de doopster het doopceremonieel met water uit de rivier de Missouri. Het aanbieden van een geschenk aan de doopster als herinne ring aan een voorspoedige tewaterlating stamt eveneens uit de tijd dat de dochters van koning George III van Engeland in de gelegenheid werden gesteld de doop en naamgeving van het schip te verrichten. In de loop van de tijd werd dit gebruik in alle scheepsbouwlanden in ere gehouden. Behouden vaart De formule, die de doopster uitspreekt, vlak voordat de laatste beletselen voor de stapelloop van het schip worden verwijderd, namelijk "ik doop U en wens U een behouden vaart", is waarschijnlijk in het begin van de 20e eeuw in deze vorm in En- j geland ontstaan. Zij houdt tevens een zegenwens in voor de ka pitein, de officieren en de bemanning, die het in dienst te stellen nieuwe schip zullen bevaren. De zeeman hecht er grote waarde aan bij voorkomende gelegenheden eikaar een behouden vaart toe te wensen. Hierin ligt als het ware de nagalm besloten van de wens van de doopster op de betekenisvolle dag van de te waterlating, met luider stem naar voren gebracht, omlijst met sprankelende champagne en eigen vrouwelijke charme en ele- gantie. In de loop der eeuwen zijn de gebruiken bij de tewaterlating van schepen dikwijls belangrijk gewijzigd; de grondslag echter is ge bleven, n.l. het op plechtige wijze bewust of onbewust aanroepen van de goden van "voorspoed en geluk" ter verkrijging van een veilige vaart voor het schip op de wereldzeeën. H. A. Corsten (oud commodore ter Koopvaardij) Op vrijdag 14 september 1973 heeft de heer C. J. E. Bloemen- daal, bedrijfsingenieur, afscheid genomen van leiding en mede werkers van IHC Verschure en van zijn vele relaties, bekenden en vrienden bij IHC Holland en daarbuiten. Op de receptie, die de directie van IHC Verschure hem ten af scheid aanbood, was de heer Bloemendaal vergezeld van zijn echtgenote en zijn beide zoons. Het is een afscheid geworden met alle kenmerken van het be kende spreekwoord: "Eind goed al goed". Directeur, de heer Fluit, dankte de heer Bloemendaal voor alles wat hij voor IHC Verschure en voor IHC Holland in zijn dienst verband van 22 jaar heeft ge daan. Hij dankte hem voor de ontplooide werkkracht en voor zijn energieke aanpak. In deze dank betrok hij mevrouw Bloe mendaal door er op te wijzen, dat het de heer Bloemendaal zonder de steun van zijn echt genote nooit gelukt zou zijn een taak te vervullen, die hem als het ware bij nacht en ontij van huis voerde. Natuurlijk zijn ook de jaren aan gehaald, dat de heer Bloemen daal bedrijfsleider was. Hij zelf zegt ervan, dat hij, die nu niet bepaald als een progressief man te boek staat, toen al regelingen trof en commissies instelde, die thans dat predicaat zeker zou den dragen. De overige sprekers kenschet sten de heer Bloemendaal als iemand met een aanpak van Go liath en in moeilijke situaties de leidzaamheid van een profeet. Kortom een markante figuur van een uitstervend ras. Bij dit alles werden de heer en mevrouw Bloemendaal kennelijk prettig verrast door een serie uiterst nuttige en zeer bruikbare cadeau's. In gloedvolle bewoordingen, zo als we dat van hem gewend zijn, dankte de heer Bloemendaal me de namens zijn vrouw voor de tot hem gesproken woorden. Met een korte terugblik op hetgeen hem voor de geest kwam uit die 22 jaar waarschuwde hij voor een overdosering aan moderne ideeën en inzichten. Hij wenste IHC Verschure een blijvende goede gezondheid en een goede plaats in de IHC Holland Groep. Om dat te bewerkstelligen wen ste hij de Verschure-medewer- kers veel ijver, elan en motivatie, omdat zo zei hij: "Het hier een goede zaak betreft". Iemand wenste het echtpaar Bloemendaal: "Buenos dias, buenas tardes en buenas noches", waarbij wij ons gaarne aansluiten. 114

Het Zeskant | 1973 | | pagina 10