HANDTEKENINGEN BEKRACHTIGEN SAMENWERKING IDEEËNBUS BIJ IHC SMIT Daar worden de zes ankers uitgezet. Met meetapparatuur vanaf de wal wordt de juiste plaats bepaald, waar het eiland zich naartoe kan bewegen door het halen of vieren van de ankerdraden. Na tuurlijk moeten de palen voor de kabelbaan exact op de juiste plaats komen. Met de apparatuur die in de Oosterschelde ge bruikt wordt is de afwijking voor wat betreft het plaatsen van het eiland niet meer dan 50 cm. En deze 50 cm kan het geleideframe aan de voorkant van het eiland weer corrigeren. Vervolgens wordt het eiland op zijn 60 meter lange poten (100 ton per stuk) gezet en met het hydraulisch vijzelsysteem omhoog gebracht tot 8 m boven gemiddeld waterpeil. De heipalen, die op een bak of zelfdrijvend achter een sleepboot worden aange voerd, variëren in diameter van 3,10 tot 4,80 m. De grootste weegt 320 ton en heeft een lengte van 57 m. De holle stalen palen wor den met de kraan in het geleidingsframe gehesen en daarin op gesloten. Na fijnafstelling zakt de paal door zijn eigen gewicht een eind in de bodem. De kraan neemt een geweldig heiblok met een slag gewicht van 25 ton in zijn takels en het heien kan beginnen. De waterdiepte bedraagt maximaal 32 m. De palen worden inge heid tot 6,50 m boven N.A.P. Daarna wordt bovenop de paal een stalen pyloon gelast, waarvan de kop 20 meter boven N.A.P. komt te liggen. Aan weerszijden van de pyloonkop komt - na het hei en van alle palen - de kabelbaan te lopen. Met behulp van het stoere hefeiiand Stevin '73 verwacht Van Splunder het heikarwei binnen zes maanden te kunnen voltooien. 4 De 650 ton wegende ponton van de Stevin 73" in de takels van de "Ajax' "Atlas", "Colossus" en "Simson" bij De Kleijn in Sliedrecht "Ik doop u "Stevin 73" Feestelijke begeleiding bij doop en overdracht, twee gebeurtenissen die zelden samenvallen Het showstuk van Van Splunder's Aannemingsmaatschappij Afsluiters persen Het persen van schuifafsluiters was met behulp van flenzen een tijdrovend werk, dat bovendien veel materiaal kostte. Totdat A. Simons en C. de Koning op het idee kwamen om in de plaats van flenzen dit te proberen met manchetten. Zo'n man chet is een gewalste stalen band met een verstijving er in gelast. Het resultaat was goed, zelfs de verhoogde persdruk die toege past moest worden gaf geen problemen meer. Dit was een heel goed idee van de heren Simons en de Koning, die voor de commissie geen onbekenden zijn. De directeur de heer A. J. Bouman overhandigde in bijzijn van hun chef en baas ieder een bedrag van 887, In ons vorige nummer vertelden wij over de nieuwe opdracht uit China voor de bouw van tien sleepzuigers, elk met een laad- ruiminhoud van 1500 m3. Om deze opdracht op tijd te kunnen voltooien, is hulp van andere werven nodig. Drie van de schepen worden gebouwd bij Scheepswerf- en Machinefabriek "De Bies- bosch-Dordrecht", drie bij A. Vuyk Zonen's Scheepswerven in Capelle a/d IJssel en twee bij Scheepswerf- en Machinefabriek IJsselwerf Rotterdam. Twee van de schepen bouwen wij zelf. Om de samenwerking met bovengenoemde werven te bekrachti gen vond op 3 september j.l. bij IHC Smit een bijeenkomst plaats, waarbij de verschillende contracten werden getekend. Gezamenlijk kunnen wij nu aan de slag om deze grote, belang rijke order uit te voeren. 109

Het Zeskant | 1973 | | pagina 5