V NwA W Maar liefst drie sleepzuigers gingen de afgelopen weken proef varen: de Marinero Rivas, de Cleveland County en de Maas. Voor de Maas was het een tweede proefvaart, omdat de eerste wegens moeilijkheden met de hydraulische aandrijving van de sleepkoppomp moest worden afgebroken. Dit keer ging het beter al zat op de tweede dag het weer erg tegen. Een fikse wind zorg de voor zoveel deining op de Noordzee, dat de deiningscompen- sator die niet de baas zou kunnen. De Maas is nu eenmaal ge bouwd om te baggeren in relatief rustiger Scheldewater! Er werd dus besloten "naar binnen te gaan". Dankzij de medewerking van Rijkswaterstaat kon toen op de Nieuwe Waterweg onder Maassluis worden gezogen. De sleepkoppomp zoog zich vele malen zó vast op de bodem, dat het schip nauwelijks vooruit kwam. Toen het laadruim was gevuld, mochten wij de specie op ongeveer dezelfde plaats los sen. Met behulp van de nieuwe bodemschuiven ging dit lossen zonder problemen. Ook de Marinero Rivas heeft dit type bodemschuiven. Déze sleepzuiger, met een laadruiminhoud van 1600 m3, is be stemd voor het havenbedrijf van Peru in Zuid Amerika. Het zal daar onderhoudswerk gaan uitvoeren in tal van havens. Het geld om dit schip te bouwen komt uit de kredietpot van ons land, waaruit projecten voor ontwikkelingslanden worden be taald. De eerste beproevingsdag verliep zo vlot, dat méér werd gedaan dan op het programma stond. De tweede dag vertrok het schip mm weer van de betonsteiger van Hoek van Holland naar zee. Het volzuigen gaf geen enkel probleem. De lading van zo'n 2500 ton zand gaf aanleiding tot overpeinzingen. Hoeveel geld het zou op brengen, wanneer je het zou verkopen. En wat je met dat geld allemaal wel zou kunnen doen! Maar niks hoor, "lossen van de lading" was een programmapunt, waarvan niet werd afgeweken. Een sleepzuiger, die wat grootte betreft lijkt op de Marinero Ri vas, is de Cleveland County: 1530 m3 laadruiminhoud. Dit bij Verschure gebouwde schip ging proefvaren bij Texel. Voor twee nachten genoot het de gastvrijheid aan de kade van de Onderzeedienst. De Cleveland County is bestemd voor de Tees Hartlepool Port Authority in Engeland. De sleepzuiger gaat zowel onderhoudsbaggerwerk verrichten als zand winnen voor de grote industrieuitbreidingen rond Middles- borough. Vandaar dat deze sleepzuiger zowel is voorzien van bodemkleppen als van een zelfleegzuig- en walpersinrichting. Het is een constructie, die op dit schip voor 't eerst wordt toege past. Het bochtstuk in de persleiding op het voordek kan worden losgekoppeld van de stortgoot en naar bakboordzijde opzij wor den gedraaid. Men kan er dan de walleiding aan vast koppelen. Om de installatie te beproeven was een tuitstuk ontworpen dat de weerstand in een walpersleiding nabootste. Het spuitgat in het tuitstuk moest tot twee maal toe worden ver wijd om een gewenste "weerstand" te krijgen. Het leegzuigen van het laadruim met behulp van het dwarsspoelsysteem ging jammer genoeg niet zo vlot als was gehoopt. Men was er nog niet op "ingespeeld". Voor het overige verliepen ook de beproe vingen met dit schip naar wens. Nu de voor België, Peru en Engeland bestemde sleepzuiger Maas, Marinero Rivas en Cleveland County naar hun bestemmin gen zijn vertrokken, kunnen wij drie sleepzuigers "afboeken" van de in totaal 24 sleepzuigers, die wij op een gegeven moment in opdracht hadden. 110

Het Zeskant | 1973 | | pagina 6