TEWATERLATINGEN DOOR DE EEUWEN HEEN CHAMPAGNE Het te water laten van schepen gaat sinds de oudste tijden met bepaalde plechtigheden gepaard. De aard daarvan wisselde van eeuw tot eeuw en ook van land tot land, maar enig ceremonieel is er altijd geweest en zolang er schepen zijn zal men hieraan ook de hand houden. De plechtigheden, zoals men die tegen woordig nog ziet, laten elementen zien, die op een religieuze oorsprong van deze gebruiken wijzen. Dat behoeft ons niet te verwonderen, want schepen worden ge bruikt om reizen te maken en dat brengt mee, dat de zeeman (reiziger) de beschutting der gemeenschap prijs geeft en het on bekende tegemoet gaat. Vroeger betekende dat tevens, dat men zich aan grote gevaren bloot ging stellen. Daarbij werd het rei zen, in het bijzonder op zee, als een riskante bezigheid be schouwd, want niet alleen liet men dan de vertrouwde gemeen schap achter zich, maar men verwisselde ook nog de vaste wal voor het heel wat minder zekere en dikwijls onstuimige water. Thans zijn deze omstandigheden veranderd, het reizen (varen) is niet meer een uitgesproken gevaarlijk bedrijf, men weet n.l. beter dan voorheen welke natuurkrachten de mens op zee bedreigen, zodat deze risiko's thans beter kunnen worden opgevangen. De grondslag voor de plechtigheden bij het te water laten van een schip vindt tot heden zijn oorsprong in de majesteit en my stiek van de zee, die de kleine en nietige mens steeds ontzag heeft ingeboezemd, wanneer hij als bevreesd toeschouwer zijn schepen veilig trachtte te stellen door het brengen van offers aan de zeegoden en het voorts doen afschrikken van de zeeduivels (demonen). Chinezen Uit oude overleveringen kan men opmaken, dat duizenden jaren voor onze jaartelling de Chinezen bij het te water laten van sche pen wierook brandden, vuurpijlen afschoten en trommels roffel den met het tweeledige doel de God van de Zee eerbied te be tuigen en door het produceren van veel lawaai de zeedemonen WIJWATER NIJLWATER op doeltreffende wijze te verjagen. De gehele plechtigheid werd opgeluisterd met een grote verscheidenheid van bloemen, ge kleurde doeken en vaandels. Japan De Japanse scheepsbouwindustrie heeft in de 19e eeuw, toen het bouwen van ijzeren schepen in dit land een aanvang nam, bij I het te water laten van schepen het Chinese ceremonieel groten- deels overgenomen. Dit werd dan nog vooraf gegaan door een godsdienstig ritueel volgens het Shinto-geloof, mede ter verkrij ging van "zegen en voorspoed" van de voorouders, die tijdens hun leven het zeemansberoep hadden uitgeoefend. Tijdens het van de helling lopen van het schip worden voorts duiven vanaf het voorschip losgelaten, die een vredesboodschap I naar alle windstreken brengen, als symbool van de goede wil Het geheel wordt gezien als een voorbode van de vreedzame handelsbedoelingen van het zojuist te water gelaten schip in de vaart op de wereldzeeën. Rondom de Middellandse Zee werden bij de Phoeniciërs (zee vaarders der oudheid) bij het te water laten van schepen men senoffers (slaven) gebracht. Dit gebruik veranderde in de loop der tijden in het brengen van dierenoffers. Bij de Grieken en Romeinen is hieromtrent weinig bekend. In het algemeen haalde men bij deze volken na elke reis de schepen 112

Het Zeskant | 1973 | | pagina 8