WERKT AAR NIEUWE TOEKOMST FELIXSTOWE In 1951 begon er nieuw leven voor Felixstowe als haven voor de graanhandel. Spoedig werd er meer verscheept dan alleen graan. De haven groeide. In 1972 bedroeg het totaal aan behan delde in- en uitvoer aan vracht bijna 3 miljoen ton. Nu behoort Felixstowe tot de zes belangrijkste havens van Engeland. Om de capaciteit van de haven te verdubbelen zijn al enige tijd verschillende werkzaamheden aan de gang. Deze hebben hoofdzakelijk tot doel: een vermeerdering aan kadelengte voor containervervoer met ruim 200 meter; landaanwinning ter grootte van 24 ha voor roll-on roll-off vervoer met daarbij een kadelengte van zo'n 500 meter. Bij deze landaanwinning zijn een IHC Beaver King en een IHC Giant 1600 ingeschakeld. Waar de rivieren Orwell en Stour samenkomen en in de Noord zee uitmonden liggen, tegenover elkaar, de havens van Flarwich en Felixstowe. Beide worden onder meer door veerdiensten van uit ons land aangedaan. De geschiedenis van Felixstowe gaat terug tot 1875. Toen werd besloten om een spoorlijn aan te leggen tussen Ipswich en Felixstowe. De erbij gedachte havenfaciliteiten kwamen niet ge heel van de grond. Als haven bleef Felixstowe van weinig be tekenis. In de 2e Wereldoorlog ontstond er wat activiteit, toen er een basis voor kleine marineschepen werd gevestigd. Een miljoen m3 Wie een bezoek brengt aan de werkzaamheden, vindt er de ge bruikelijke chaos. Een zandwoestijn vol stenen en schelpen, die knisperen onder je schoenen. Modderplassen en open putjes, waarin einden van leidingen je aangapen, wachtend op de een of andere verbinding met andere leidingen. Grommende laad- schoppen en vrachtauto's, die vol en wel schijnbaar doelloos van hier naar daar rijden. Buizen en kabels, damwanden en plan ken. Eenzame figuren, die "iets doen" in dit woeste landschap. Vernuftige machines, die hele dikke lagen asfalt uitsmeren op de nieuwe grond. De mens is bezig z'n eeuwige landhonger te stillen. Een mengsel van zand, water, stenen en schelpen jankt ratelend door de persleidingen. Op het stort hebben zich meeuwen ge nesteld. Je weet immers nooit of er niet een lekker hapje vis meekomt! Leveranciers van de grond zijn de Beaver Howard VII en de Giant Water Beaver. Ook zij worden van materiaal voorzien. Ge durende enige tijd bracht een sleepzuiger het uit zee mee om het voor de zuigers te deponeren. Ook de emmermolen Beverwijk V baggerde grond, die dan met bakken naar de twee zuigers werd gebracht. Daarnaast waren beide ook bezig met "echt" baggerwerk ter verwijdering van grond vóór de nieuwe kade muren. Er wordt doorgaans dag en nacht doorgewerkt. De persleiding is niet lang, zo'n 1.000 meter maximaal. In totaal moet voor het project ongeveer 1 miljoen m3 grond worden verzet. Harde grond, die cutters, pompen en leidingen flink doet slijten. Maar wie rondkijkt, ziet, dat het werk al aardig opschiet. Er is al een schip gelost aan de nieuwe kade nr. 3. In de zomer van 1974 hoopt men de hele uitbreiding van dit gedeelte van de ha ven van Felixstowe gereed te hebben. 126

Het Zeskant | 1973 | | pagina 10