VIER OMNIBARGES WERKEN BIJ DIJKBOUW MARKERWAARD Enkhuizen, het charmante stadje aan het IJsselmeer, ziet er van uit de verte wat ingeslapen uit, op deze winderige nazomerdag. Toch is dit niet de reden, waarom wij er niet heen gaan. Ons doel ligt óp het meer. Om er te komen volg je de nieuwe dijk. Groepen meeuwen hebben zich op verschillende plaatsen ge nesteld. Het geluid van de autoclaxon doet ze traag - soms heel traag! - opvliegen, zeilend en scherend tegen windkracht 6/7 uit het zuidwesten in. Na zo'n 15 km dijk is er een nederzetting, een werkhaven, aan gelegd op de zandplaat, die Enkhuizerzand heet. Van hieruit werken de mensen van "Adriaan Volker" verder aan de dijk, die een belangrijk onderdeel vormt van de nieuwe polder Marker waard. Zelden zal de aanleg van een IJsselmeerpolder zoveel stof hebben opgeworpen, zoveel pennen in beweging gebracht. Wat moet de vorm van de polder zijn? Moet de nieuwe polder er eigenlijk wel komen? Milieubeschermers weerden zich en zijn nog niet van plan hun acties te stoppen. Maar hoe het ook zij, de dijk Enkhuizen-Lelystad zal in elk geval nu snel worden afgebouwd. Het eerste stuk kwam te liggen op het Enkhuizerzand. Toen volgde het gedeelte, dat aansluiting gaf op de vaste wal bij Enkhuizen. Voor Lelystad kwam een stuk dijk van zeven kilometer gereed. En dan nu nog het resterende dozijn kilometers, om de verbinding Enkhuizen-Lelystad te vol tooien. Terwijl het door de wind opgezweepte zand onze gezichten ge selt, wandelen wij naar de plaats, waar de dijk verder groeit. Altijd een boeiend gezicht, dat ergens herinneringen oproept aan Joris Ivens' film over de Afsluitdijk. Water en zand, zwaaien de kraangieken, kerels in lieslaarzen. Duidelijk is te zien hóe de dijk wordt gemaakt. Twee randen van keileem waartussen zand wordt gestort. Een bulldozer rijdt door de prut en schuift zand waar het zijn moet. De keileem wordt elders in het IJsselmeer gewonnen, met bak ken aangevoerd en met behulp van grijperkranen gelost. Het zand voor het dijklichaam komt ook uit putten in het IJsselmeer. Om dat naar het werk te brengen gebruikt men vier IHC Omni- barges, elk met een laadruiminhoud van 660 m3. Soms lossen ze hun lading in het water, daar waar het tracé van de dijk loopt. Soms komen ze langszij de bakkenzuiger om te worden leegge- nas» i

Het Zeskant | 1973 | | pagina 11