CULTUUR EN WATER HONGARIJE Midden in Europa ligt een van de meest culturele landen ter we reld. Het is de Volksrepubliek Hongarije, die verdeeld over het hele land meer dan 190 museums telt, om zomaar eens wat te noemen. En dan te weten dat deze musea in 1972 ongeveer 8.000.000 bezoekers trokken. Oktober wordt zelfs aangeduid als maand van de museums en historische monumenten. Ook het muziek-, zang-, kunst- en geschiedenis leven staat op een hoog niveau en trekt geweldig veel belangstelling. Centrum van dit cul turele leven is de hoofdstad Budapest. Om een paar cijfers te noemen. In oktober werden er 24 concerten, 40 opera-uitvoerin gen (waarvan ruim 20 verschillende) en 6 balletuitvoeringen ge geven. Zoals de Donau Hongarije van Noord naar Zuid door snijdt, stroomt deze grote rivier ook dwars door Budapest. Zeven grote bruggen verbinden de twee stadsdelen Buda en Pest. Een van de beroemdste bruggen is de Margaret brug, die via een ei land in de Donau, Pest aan de Oostzijde verbindt met Buda aan de Westzijde. Op dit Margaret eiland bevindt zich een aantal warmwaterbronnen, waarvan gebruik gemaakt wordt voor zwem baden en voor verwarming. Opgravingen hebben aangetoond dat het eiland meer dan twee duizend jaar geleden al werd bewoond. De naam is ontleend aan Prinses Margeret, dochter van Koning Béla IV, die er in de eer ste helft van de dertiende eeuw een klooster voor haar liet bou wen, waarvan de ruïnes nog te zien zijn. Het eiland wordt in hoofdzaak gebruikt als ontspanningsterrein voor de bevolking van Budapest. Er zijn parken, zwembaden, sportvelden en een aantal restaurants en hotels. De stad Budapest onstond in 1873 door samenvoeging van de drie steden Pest, Buda en Obuda. Er wonen ruim 2 miljoen mensen, terwijl Hongarije in totaal 10 miljoen inwoners heeft op een oppervlakte van 3x zo groot als Nederland. Hongarije wordt omsloten door Tsjechoslowakije (N), Oosten rijk (W), Joegoslavië (Z), Roemenië (Z +0) en Rusland (O). Hon garije is een vlak land met slechts enkele heuvels aan de West zijde van de Donau. Het land wordt doorsneden door de Donau 417 km) en de Tisza (600 km), terwijl de Drava over 140 km de grens met Joegoslavië vormt. De rivieren stromen langzaam door het vlakke landschap. De regenval kan erg wisselen, soms 300 mm per jaar, soms 1200 mm. Gemiddeld komt 96% van het oppervlaktewater uit de om liggende landen. Waterbeheersing ten behoeve van bevolking, in dustrie en landbouw vereist daarom in Hongarije grote inspan ningen. De investeringen in de waterhuishouding bedragen 7% van alle investeringen. Binnenkort zal dit cijfer oplopen tot 10%. Ongeveer een vierde gedeelte van het Hongaarse grondgebied is voldoende beschermd tegen overstromingen door dijken van in totaal 4200 km. In de komende jaren zullen hier nog vele kilo meters aan worden toegevoegd, terwijl de bestaande dijken moe ten worden onderhouden en op veel plaatsen ook nog verhoogd zullen worden. Hoofd-, zijrivieren en kanalen moeten over een afstand van 2820 km bevaarbaar gehouden worden en op veel plaatsen worden uitgediept ten behoeve van het toenemende scheepsverkeer. Voor recreatie en ter versterking van het waterbiologisch even wicht zijn grote projecten onder handen in het Balaton, Valence en Fertö meer. Vooral voor het Balaton meer - met een opper vlakte van 600 km2 een der grootste in Centraal Europa - wordt veel gedaan, omdat het fraaie stranden heeft en er een goed kli maat heerst. De capaciteit van de waterkrachtstations zal in de komende 12 jaar worden opgevoerd van 50 tot 1100 Megawatt. Daartoe moe ten dammen en stuwmeren worden aangelegd. Het Kisköre pro ject, waarover wij al eerder in Het Zeskant schreven, levert 28 Megawatt. Dan komt er nog de beheersing van de waterhuishouding voor 130

Het Zeskant | 1973 | | pagina 14