dH: Voor dat betalen van die telegrammen had Mees Boer een soort paspoort van de Nederlandse PTT. Op vertoon daarvan kreeg IHC Smit de rekening thuis. Dat wordt heel simpel inter nationaal verrekend. Anders kun je gewoon geen geld genoeg meenemen voor zulke lange telegrammen. Hoe noemden ze jouw ellenlange verhalen ook weer, Mees? MB: De jurken van Mees Boer. Vr: Toen U in november naar China ging, meneer Den Hartog, wat dacht U toen te bereiken? Vr: En toen? dH: In maart 1973 kwam de Ambassade ons een prijs vragen voor nóg twee dergelijke sleepzuigers. Er was overigens ook nog belangstelling voor ander materieel. Maar voor die extra twee wilden ze binnen een week het contract tekenen. De schoolklas rust uit MB: Dat liep als een trein. Je moet alleen oppassen dat je de telegrammen niet te lang maakt. De Chinezen rekenden er na een paar dagen gewoon op, dat ze de volgende dag antwoord hadden. Dat was gewoon een wet van meten en persen! Ze heb ben dan ook nooit een dag hoeven wachten op een antwoord. er een snelle verbinding met Nederland. Met tienduizenden gul dens telegramkosten hebben we in die maand tijd dat hele be stek en dat plan kunnen wijzigen. Ik kon toen in november naar Peking reizen met een complete nieuwe aanbieding, die tot in de uiterste details was, wat ze wilden hebben. Wat die verbinding betreft, Mees had dus de hele ochtend besprekingen met de klanten. Hij telegrafeerde ons 's middags en 's avonds, heel uit gebreid, wat behandeld was. Daar had-ie meestal de volgende ochtend al ons commentaar op. Dat kon, omdat het tijdsverschil in ons voordeel speelde. Zodoende kon Mees Boer steeds ver tellen: wat u mij gisteren gevraagd hebt, daar zeggen ze in Hol land dat en dat van. Toen ik bij Mees in Peking kwam, had ik dus een volledig bestek en een plan bij me, zoals hij het had doorgesproken. De klanten waren stomverbaasd, dat ze in zo korte tijd een aanbieding kre gen van een schip, waar elk detail wat ze gevraagd hadden, in zat. Dat kon door het voortreffelijke voorbereidende werk van Mees Boer, die in Peking geldt als dé baggerspecialist. Voorts door het snelle en goede werk van onze ontwerpafdeling en de cal- culatiegroep. Vr: U hebt zo ontzettend veel getelegrafeerd. Gaat dat technisch zonder problemen? Hoe betaal je dat daar eigenlijk? dH: Ik ben erheen gegaan met de gedachte, dat ik een grote kans maakte met een getekend contract terug te komen. De on derhandelingen over de veranderde betalingscondities verliepen vlot. We hebben er veertien dagen heel intensief gediscussieerd. Elke morgen om half negen begonnen we daarmee. En na zo'n dag was er nog een heel stuk huiswerk. Na de techniek bespra- Lolly en bloemen Op excursie ken we de contractcondities en tenslotte de prijzen. Toen kwam de grote verrassing dat er niet over één zuiger gesproken moest worden maar twee. Dat hoorden we voor het eerst op een gala diner, dat onze Chinese gastheren ons aanboden. Toen werd er ineens - in de vertaling - over meerdere schepen gesproken. Wij hebben toen direct Nederland geraadpleegd en konden - toen ons officieel de prijs voor twee gevraagd werd - opnieuw bijzon der snel reageren. Onze reactie en de levertijd vielen hun enorm mee. We zijn toen bijzonder snel tot overeenstemming gekomen. Over een aantal details is daarna nog uitgebreid gesproken. Maar, na die drie weken konden we naar huis gaan met een contract voor twee flinke sleepzuigers. Voorzitter Mao ziet op U neer mb: Aanvankelijk dacht ik, dat het in Den Haag kon gebeuren, maar dat was een vergissing van me. We waren samen op de Ambassade, toen ze ons vroegen, wanneer we weer naar Peking 121

Het Zeskant | 1973 | | pagina 5