zouden kunnen komen. Ik zei toen onmiddellijk: morgen! Uitein delijk zijn we toen in april weer gegaan. Vr: Hebt U nog wat van China gezien, buiten kantoor- en verga derruimte? dH: Toevallig wel. Tot de standaard Chinese gastvrijheid behoort een bezoek aan de Chinese muur, de Ming graven en nog wat andere fraaie "sights". Die Chinese Muur is toch wel bijzonder indrukwekkend. Ik heb hem gezien in de sneeuw en bij prachtig voorjaarsweer. Enorm. Vr: U komt nog wel eens ergens. Was dit een heel bijzondere be levenis? dH: Jazeker. Temeer omdat ik nu ook eens wat van een land zag. Het was weliswaar een sight-seeing waarbij voortdurend over zaken gepraat werd, maar ik zag wat. Dat komt zelden voor. Ik ben haast overal in de wereld geweest, maar meestal van vlieg veld naar de klant, in feite van kantoor naar kantoor. De één gaat met de tram, de ander met z'n autootje, wij gaan per vliegtuig. Dat zien wij ook maar als een vervoermiddel om van hier naar daar te komen. Het zal je verbazen maar ik zou best wel eens samen met mijn vrouw een onbezorgde wereldreis willen maken. drie maanden mee reizen. Het materiële gedeelte van de reis was geen probleem. We hebben Mees in die tijd steeds geld gestuurd. Dat is geregeld. Wassen en strijken en persen en sto men, dat kan allemaal gebeuren. Je kunt in China ook best een overhemd kopen, of sokken. Je kunt er zelfs wel een costuum laten maken, als dat moet. In alle grote steden van China zijn "Friendship stores". Daar kun je alles kopen. Dat probleem met z'n vrouw hebben we ook opgelost. Toen Mees Boer daar langer bleek te moeten verblijven, heb ik met de Chinezen afgesproken dat Mees Boer ook met vakantie zou moeten kunnen gaan. We hebben toen zijn vrouw naar hem toe laten gaan. Eerst naar Pe king. Toen ze daar was, zijn ze samen nog even naar hun oude woongebied in Indonesië geweest. Vr: Wat heeft jullie nu het meeste getroffen in China? Hoe is dat land op jullie - als vreemdelingen - in eerste instantie afgeko men? dH/MB: Zodra je met je Chinese gastheren van het vliegveld weggaat, begint het al. Op de wegen, bijvoorbeeld. Het verkeer wordt wel geregeld, maar links of rechts houden is er niet be paald bij. Ze rijden er, naar ons gevoel, meestal aan de verkeer de kant van de weg. Onverlichte paardekarren steken zo maar ineens de weg over. En dan die fietsers. Het zit er vol mee, alle- Leeuw Speeltuig Verkeer Om alles wat mooi is eens te zien en mee te maken! Vr: Hoe lang bent U in april in Peking gebleven? dH: Twee weken. Maar Mees Boer is er tot in september ge weest. Vr: Had Mees Boer daarop gerekend? MB: Helemaal niet. Maar toen de zaak voor die tweede twee sleepzuigers rond was, werd terloops het woord cutterzuigers genoemd. Aan tafel. Toen heeft de heer Den Hartog gezegd: Daar willen we ook best wel over praten! Zo is dus de aanloop geweest voor het leveren van zestien cutterzuigers. Vr: Maar hoe red je dat? Je rekent met je bagage en je zaken thuis, dat je een paar weken weggaat en het wordt een half jaar. MB: Nee, je rekent nergens op. Je weet dat je weggaat en verder moet je helemaal geen plannen maken. Wanneer je klaar bent, ga je weg. Wanneer dat is, wel, daar moet je vrede mee hebben. dH: De koffer, waarmee je veertien dagen reist, daar kun je ook maal zonder licht. Ze steken hun hand niet uit, ze zwabberen van hot naar haar. Zonder om te kijken. De auto's toeteren ach ter elkaar door om die fietsers te waarschuwen. Maar ze zijn zo overtoeterd, dat niemand er meer luistert. Een bus, die wegrijdt, die toetert, nog voordat-ie rijdt. Als er dan een bushalte voor je hotelkamer is, dan slaap je slecht! Ze zijn wél bezig om onder richt te geven. Op sommige kruispunten staan wel vijf politieagenten. Eén in het midden bezig met de verkeerslichten en de andere vier zijn druk doende om de rest van het verkeer te leren hoe ze zich moeten gedragen. En dat speelt zich af in straten, die soms zo breed zijn als de Champs Elysees. Vr: De resterende orders? dH: Dat is weer een verhaal op zichzelf. Laat ik volstaan met te zeggen dat ik tegelijk met mevrouw Boer in juni naar Peking ben gekomen en dat ook de heer Blekxtoon bij ons was. Die heb ik aan de Chinese klanten voorgesteld en hij heeft het werk van Mees Boer afgerond door het afsluiten van contracten voor het leveren van achtereenvolgens zes Giants, plus die ene 3300, die we bijna klaar hadden. Daarover begonnen we 's ochtends te praten en de volgende dag was het contract getekend! Daarop 122

Het Zeskant | 1973 | | pagina 6