Te water rollen Een paar maanden geleden vertelden wij u over de verschillende verbouwings- en aanpassingswerkzaamheden bij IHC De Klop. Wat wij toen nog niet konden laten zien, was de manier, waarop een in de nieuwe montagehal gebouwde zuiger te water gaat. Hoe deze "operatie" wordt uitgevoerd ziet u op de foto's. Op truckstellen wordt de zuiger over de railbaan naar buiten ge bracht. Dan worden de "coupures" in de railbaan geopend, zo dat de hellingwagens onder het baggervaartuig kunnen worden getrokken. Rustend op deze hellingwagens gaat de zuiger ver volgens dwars te water. Zo doen ze dat bij IHC De Klop! M BEVERS Rivier uitdiepen Indertijd leverden wij twee IHC Beaver Kings aan het Gouverne ment van de Staat Pahang in Maleisië. Deze twee zuigers werken allebei in de monding van de Pahang rivier aan de oostkust van het Maleisische schiereiland. Deze monding is zo'n 400 meter breed, maar erg ondiep. Dit heeft tot gevolg, dat wanneer er veel water door de rivier wordt afgevoerd, deze hoeveelheid niet snel genoeg naar zee kan. Dus hoopt het zich in de riviermonding op en overstroomt de omlig gende gebieden. Met name het vissersdorp Pekan is zeer ge baat bij een betere waterafvoer. Dus moeten er enige miljoenen m3 grond worden verzet. Een karwei, waar een paar jaar voor is uitgetrokken. De opgebaggerde grond - prachtig mooi zand! - is nergens voor nodig en wordt "zo maar" in de kuststrook opge spoten. De ene Bever perst door een leiding van 1000 meter lengte, de ander door een leiding van 1500 meter lengte. Er wordt dag en nacht doorgewerkt. Op de ene zuiger werkt een Maleisische bemanning, op de andere zuiger bestaat de beman ning uit uit India geëmigreerde mensen. Tussen beide groepen Vierhonderd meter breed is de monding van de Miljoenen itP mooi zand worden zomaar op de wal Een van de twee Beaver Kings in Pahang (Maleisië) Pahang rivier gestort Langzaam maar zeker over de railbaan naar buiten De zuiger staat buiten. Op de voorgrond de hellingwagens EI REUZEN heerst wel eens wat rivaliteit, wie het beste kan baggeren met de Beaver King! Intussen gaat het uitdiepen van de riviermonding rustig voort. Onze garantiemedewerker, de heer M. Honders, vertoefde vier maanden in dit gebied om de bemanningen van de zuiger weg wijs te maken. Uit de foto's, die hij maakte kozen wij er drie. 146

Het Zeskant | 1973 | | pagina 14