RECREATIE GEBAAT BIJ MANLEK Milieubeschermers zullen bij het lezen van deze titel ongetwijfeld de wenkbrau wen fronsen. In de Haarlemmermeer bleek het echter mogelijk om zandwin ning voor wegenaanleg te combineren met het maken van een groot recreatie gebied. Vaak blijft een zandwinplaats ja ren achtereen een ontsierend element in het landschap. In dit geval echter kwam een uiterst aantrekkelijke transactie tot stand tussen de Gemeente Haarlemmer meer en Aannemingsmaatschappij P. Ver meer BV in Hoofddorp. Deze firma heeft zand nodig voor de reconstructie van een gedeelte van Rijksweg 4 en de aanleg van de provinciale weg S 20. De put, waaruit dit zand gehaald wordt, zal deel uitma ken van een recreatiepark, dat wordt aangelegd door P. Vermeer BV. 2x2 wordt 2x3 Rijksweg 4 tussen Schiphol en de split sing Rijksweg 44 naar Den Haag en Rijks weg 4 naar Rotterdam, is een van de drukste verkeersaders van ons land. In beide richtingen passeren hier zo'n 60.000 voertuigen per etmaal. Dat zijn er gemiddeld 40 per minuut! Voor deze verkeersstroom zijn slechts 2x2 rijstro ken beschikbaar. Dit zullen er 2 x 3 wor den. Bovendien zitten er in dit gedeelte Rijksweg drie zogenaamde "katterug- gen", viaducten met betrekkelijk steile op- en afritten, die vooral bij slecht weer de verkeersveiligheid niet bevorderen. Twee "katteruggen" verdwijnen hele maal. Daar gaan straks de kruisende pro vinciale wegen óver de verbrede Rijks weg heen. De andere "katterug" wordt "gestrekt", dat wil zeggen krijgt een lan gere aan- en afloop. Het zeer grote verkeersaanbod op dit deel Rijksweg maakte het noodzakelijk in het bestek voor de reconstructiewerk zaamheden de eis op te nemen, dat te allen tijde twee rijstroken per rijrichting voor het verkeer beschikbaar moeten zijn. Dit vereist een zeer nauwgezette planning van het werk. Door Aannemings maatschappij P. Vermeer worden ook bijna alle bijkomende werken uitgevoerd. En dat zijn er nogal wat: bouw van via ducten, het verleggen van pijpleidingen (o.a. voor gas), etc. Belangrijk bij al het grondverzet is, dat de waterhuishouding in de rijke land- bouwpolder niet mag worden aangetast. Twee miljoen m3 Voor de reconstructie van de 10 kilome ter Rijksweg en de aanleg van 10 kilome ter provinciale weg S 20 is een hoeveel heid zand nodig van ongeveer twee mil joen kubieke meter. Dit wordt gehaald uit de zandput bij de Mendelshoeve, die ±2 hectare groot is. Voor de zandwin ning zorgt de IHC Beaver King Haarlem mermeer. Deze zuiger haalt het zand weg tot op een diepte van 14 meter. Twee "boosters" - tussenstations - hel pen bij het verpompen naar de verschil lende storten. Men werkt alleen bij dag licht. De persleiding loopt voor een groot deel langs de oude Geniedijk. Men hoopt te zijner tijd deze dijk een nieuwe be stemming te geven door de aanleg erop van fiets- en wandelpaden naar het nieu we recreatiegebied. Dit recreatieterrein zal een oppervlakte beslaan van 5 hectare en onder meer worden voorzien van waterpartijen, bos- sages, wandel-, fiets- en ruiterpaden. De inwoners van het zich snel uitbreidende Hoofddorp zullen zich hier in 1977 kun nen verpozen. Op flinke afstand er van daan zal het verkeer zich voortspoeden over de verbrede en gereconstrueerde Rijksweg 4. Een toch wel uniek project zal dan zijn voltooid. Een project, waarbij inderdaad de recre atie gebaat is bij de uitvoering van een wegenbouwplan! 135

Het Zeskant | 1973 | | pagina 3