ZESTIG METER Zo was de situatie voor de tewaterlating van de "Heracles" Twee fikse lieren hielpen bij het zakken Zestig meter lager v/o Sudoimport in Moskou medio 1972 er de voorkeur aan gaf IHC Holland de opdracht te geven voor de bouw van vier grote bergingssleepboten. De schepen hebben een lengte over alles van 72,50 meter en een breedte van 13,20 meter. Ze zijn geschikt voor het werken in temperaturen van +32 tot -30 graden Celsius. Het zijn zeer modern uitgeruste sleepboten, o.a. voorzien van een ijsbre kersboeg, een complete duikersinstallatie, uitgebreide appara tuur voor het blussen van branden en veel materieel voor het uitvoeren van bergingswerkzaamheden. De sleepboten kunnen een snelheid behalen van ruim 17 knoop en hebben een trek kracht van 52 ton. De moderne accommodatie biedt plaats aan een bemanning van 48 koppen. De sleepboten worden elk voorzien van twee Smit-Bolnes hoofd motoren. Het zijn 8 cilinder motoren van het nieuwe HDK type, elk met een vermogen van 3400 pk, die de vaste schroef aan drijven. Inclusief de hulpvermogens voor onder meer aandrijving van de generatoren en de brandblusinstallatie, is op elke sleep boot een totaal vermogen geïnstalleerd van ruim 7000 pk. In verband met werfcapaciteit en levertijden worden twee sleep boten gebouwd bij IHC Smit in Kinderdijk en twee bij IHC Ver- schure in Amsterdam. Terwijl de voor Rusland bestemde ber gingssleepboot Heracles steeds meer vorm kreeg, werd vóór dit schip in de grote hellingloods bij IHC Smit al begon nen met de bouw van de 2e sleepboot. Om deze bouw verder te kunnen voort zetten, was het nodig dit stuk schip lager op de helling te zetten. Een paar dagen na de tewaterlating van de Heracles werd deze operatie uitgevoerd. Het karwei werd verricht door de firma Van Twist. Zestig meter zakken was het doel. Voor dit voorzichtig omlaag glijden waren een stel potige lieren nodig. Het werk verliep wat minder vlot dan werd verwacht, maar uiteindelijk stonden de vele tonnen staal op hun goede plaats. Aan CO 818 wordt inmiddels druk verder gewerkt. ZAKKEN en zo na de tewaterlating 137

Het Zeskant | 1973 | | pagina 5