prritf voor goed adviesl MICK* J. BONEFAAS De geschiederws van het porselein in Nederland De slagerij van Schiedam-Zaid A. VERHAGEN C. E. MEIER ^§|iiiiiiiiui|lttiaiii!i''»''uiuMM'"'"".BimiimmfiBE DAMESKAPSALON ELEGANCE JURGENS Rijwielen - Stofzuigers wasmachines - verlfchting J. SOOMERS v. d. SMAN JURGENS oliehandel „METROM vrijdag en zaterdag feest reklame k«mt u eens kljken VOOR HAARDEN Hoogsir. 117 Tel. 66603 VOOR NAAR Groenelaan 40 Tolefoon 6995 S VOOR HAARDEN Hoogsir. 117 Tel. 66603 brengt u steeds de nieuwste coiffures Badulatia Airwave Kleurspoelingcn Permanentei Parkweg 338 Telef. 62849 GROENELAAN 89 TEL. 67967 Voor goede haardolie (zuivere petroleum) Het voordeligst in prijs T*l. 61601 HAVENDIJK 30b SCHIEDAM Rozenburgerplein 5 Telefoon 66396 Rund-, Varkens- en gemest Kaifsvlees Pracht runderlappen vanaf 1.89 500 gr. Pracht riblappen yanaf 2.59 500 gr. Hamlappen mager2.99 500 gr' Harstcarbonade 2.29 500 gr. Paardenrookvlees0.59 100 gr. Fijme schouderham 0.75 150 gr. Gelderseworst0.64 150 gr. Hele palingworsten0.75 p. Jtuk Een keur vam bij-artikelen Op da hela wereld Kijn ongeveer een. miljoen soorten dieren. In grootte variSrend tussen de blauwe walvis en diertjes, die zo klein zijn, dat we ze alleen maar met de sterkste mieroscoop kunnen onderscheiden. Meer dan de helft van al deze soorten dieren zijn in- secten. Ook de vogels vormen een gTote groep, doch er zijn 40 maal zoveel soorten insecten als vogels. Een pakketje met kleuren- stnaltjes van alle kiearen llgt bij onsgratis voor u klaar Het water dat we drinken. Is beslist voor alle levende wezens nodig om in leven te blijven. Een mens kan maar korte tijd zonder wa- tre leven. Waarom? Omdat we grotendeels uit water bestaan. Een man b.v. van 160 pond heeft ongeveer voor100 pond water in z'n lichaam. Voortdurend verliest men water uit het lichaam. Dit moet vanzelf- DrogisteriJ - Fotohandel sprekend weer aangevuld worden. Daarom is het ge- zond en raadzaam veel water te drinken, buiten het- geen we door middel van spijs en drank naar binnen krijgen. Te koop ee« zwarte pe- digre kinderwagen A. v. Mil Schiedamseweg 181 Kethel Te koop gavraagd i.g.st.z. meisjesfiets 10 a 12 Jaar. Troelstralaan 153. Tel. 62733 Ter overoame gevraagd, enkelvoudige handlier. Tel. 62733. Groenelaan 30, Tel. 69751 Horlogerie Groenelaan 46, tel. 62686 SIERADEN GERO-ARTIKELEN Eigen reparatieatelier dus voordeliger Member of the Worldfederation of hairstylists 150 gram Ham0.87 150 gram Zure Zult0.39 Chocoladepasta lOct voordeliger van 62 ct voor 0.52 Limonadesiroop in 3 smaken per fles 0.95 5 KES extra Groot tablet chocolade 5 KES extra 0.65 Te koops Renault 4 1957 f 1675.bel. en verz. tot juni 1963. Na 7 uur Rubensplein 9c Plaata eeo Kaboutertje! Slechts 50 cent per edi- tle (geldt nlet voor za- kenkaboutertjeaVoor een gering bed rag be- relkt u 30.000 gezinnen. Uw euccee Is verzekerd. De Nederlanders zagen voor de eerste keer porselein in grotere hoeveelheden, toen in het jaar 1962 de Portugese „carrack" of karaak ,,San Jago" door de Nederlandse bodems ,,Zeelandia" en „Langeberque" naar Middelburg werd opgebracht. Aan boord van de ,,San Jago" bevonden zich 28 kisten met porselei- nen borden en koppen, die als geschenk aan de burge- meester en wethouders van Middelburg werden over- handigd. Van het scheepstype waarmee dit eerste por selein werd aangevoerd, de „karaak", is het woord „kraakporselein" afkomstig, dat dus niets te maken heeft met een grote breekbaarheid of met craquele. Vanaf 1610 exporteerde de Verenigde Oostindische Compagnie Chinees en Japans porselein naar Europa. Meer dan een millioen stukken zijn voor het einde van deze eeuw naar Europa gebracht, maar toch was dit niet voldoende. Onder invloed van de pracht van het volmaakte Oosterse produkt, ontstaat in Delft, Haarlem, Amsterdam, Rotterdam en ook elders het streven dit product te evenaren en alhoewel de scherf en de porseleinmassa niet gemaakt kunnen worden, vindt men het decoreren van het porselein zeldzaam bekoorlijk. Het duurt niet lang of in 1614 vraagt Claes Jansz. Wijtmans te Den Haag octrooi aan voor de fabricage van porselein. Wijtmans was in 1570 te 's-Hertogenbosch geboren. Het octrooi werd hem verleend en in het ,,Porseleyn Huis" gestichf door de koopman Lambert de Hooch, voert Wijtmans zijn experimenten uit. In 1616 raakt De Hooch in financiele moeilijkheden en het „Porse- leyn Huis" wordt gekocht door de pottenbakker Anthony de Hooch uit Gorinchem. In 1619 slaagt Wijtmans er in het bedrijf te kopen, waar hij naast het zogenaamde porselein, tegels van een hoge artistieke kwaliteit vervaardigt. Het werk, dat hij eerder gedaan had, was dusdanig gewaardeerd, dat hij drie jaar eerder de opdracht gekregen had tegels voor de decoratie van een nieuw jacht van de Stadhouder te maken. In 1629 krijgt Wijtmans te Utrecht een octrooi voor zichzelf en zijn zoon om een porseleinfabriek te mogen oprichten. „Porselein" uit deze fabriek is misschien in het Museum voor Oudheidkunde te Amsterdam-aanwezig. De Verenigde Oostindische Compagnie was nu de grootste exporteur van Oosters porselein naar Europa geworden. In 1658 had de pottenbakker Ary de Milde die in de „Griekse A" gewerkt had onder Walter van Eenhoorn en in partnerschap was met Martinus van Gouda deze in 1671 ontbonden. Ary de Milde was een zeer ervaren plateelbakker, wiens grootste specialiteit echter rode theepotten was, imitaties van de rode theepotten die uit China werden ingevoerd. In 1678 maakt hij samen met Samuel van Eenhoorn aanspraak op de uitvinding van de rode theepotten en eiste het monopolie van de fabricage, doch een zelfde eis werd eveneens door Lambertus Cleffius ingediend. De Milde fabriceerde in zijn eigen fabriek deze beroemde theepotten, die door hem gemerkt werden met een stempel met zijn naam en en vos. In het request dat Ary de Milde en Samuel van Eenhoorn in 1679 indienden, vroegen zij octrooi voor 15 jaar, of, als dit niet kon worden verleend, bescherming tegen namaak van hun product door een merk. Zij verklaren in dit request te hebben ,,uytgevonden het naermaeken ende contrefeyten van de Oost indische Theepotten (bedoeld zijn de rode Chinese theepotten), soodanigh dat deselve naergemaekte Pot- ten in valeur ende waerdigheyd niet behoefden te cederen aan de oprechte Indiaensche". Het product van Ary de Milde leek heel erg op het rode porselein dat door Bottger aan het begin van de 18e eeuw te Meisen gemaakt werd. In de Haarlemse Courant van 18 augustus 1678 had Lambertus Cleffius de volgende advertentie laten plaatsen: „Wordt een yder bekent gemaekt, dat Lambertus Cleffius Mr. Plateelbacker in de Plateel-backerye van de Metale Pot te Delft, in den jare 1672 hebbende uytgevonden de maniere om de Indische Porceleynen te conterfeyten, gelijck een ygelijck genoegsaem bekent is) oock sedert die tyd sig heeft bemoeyt met het maeken van Roode Thee potten, mitsgaders van andere Couleuren, ende tegenwoordigh tot sodanigen perfectie heeft ge bracht, dat deselve in couleur, netheyt, sterckte en gebruyck de Indische Theepotten niet behoe1 ven te wycken: Iemant deselve van noden hebbende, adressere sigh ten Huyze, voorszover daer die voor een redelyck prys zijnde bekomen". Maar ook in de andere landen van Europa wgs porse lein iets, wat men bewonderde en maken wi!4e, Aan het einde van de 13e eeuw had Marco Polo porse lein uit China naar Venetie meegenomen. Hij was er een groot bewonderaar van, en sindsdien wilde men ook in Italie zo'n product maken. In 1470 heeft een alchimist te Venetie, Maestro Antonio voor het eerst porselein gemaakt. Van dit werk is niets over ge- bleven, alleen beschrijvingen. Later in 1580 heeft Francesco de Medici, hertog van Toscane, in een kleifabriek in de Bobolituin te Flo rence, een fabriek opgericht waar hij met behulp van Bernardo Buentalenti kaolien-vrij porselein (pate tendre) maakte. 36 stukken zijn er overgebleven die in verschillende museau bewonderd kunnen worden o.a. in het Victoria Albert Museum te Londen. Het eerste harde porselein, dat is porselein met bij - menging van kaolien, werd in Europa door Johann Friedrich Bottger uitgevonden. Te Schleisz in 1682 geboren, werd hij op 16rjarige leeftijd leerling bij een apotheker en bracht zyn tijd door met het bestuderen van alchemie, een bezigheid die zijn baas niet erg apprecieerde. Hij probeerde echter des te meer de Steen der Wijzen te vinden. Om aan gijzeling te ontkomen, vluchtte hij vanuit Pruisen naar Saksen waar hij gauw een entree bij Koning August de Sterke gevonden had. Hij beloofds de vorst goud te maken, waarop hem een labora- torium op het kasteel ingericht werd. Na vele jaren waarin verschillende pogingen mislukten, slaagde Bottger erin in plaats van goud porselein te maken. Dit was in 1709. Toch was het eerste porselein niet wit. Het was van een rode kleur, net als het Boccaro steengoed, dat men in Europa toen algemeen porselein noemde en dat in de vorm van theepotten voor het eerst naar Europa gebracht werd. De Nederlander C. du Paquier is de stuwende kracht van de in 1718 gestichte porselein-fabriek in Wenen. In het laatste kwart van de 17e eeuw nam de gewoon- te van het theedrinken in de Nederlanden zozeer toe, dat de in Yi-Hsing vervaardigde theepotten, die gelijk met de thee meegezonden werden, niet meer in de behoefte aan theepotten konden voorzien. Nederlandse pottenbakkers werden in het buitenland geengageerd om fabrieken van Delfts aardewerk op te richten. Johannes van de Walle uit Amsterdam is medeoprich- ter van de fabriek in Hanau. Hannorg uit Maastricht gaat naar Straatsburg. iwordt vervo'fld)

Zuider Nieuws | 1962 | | pagina 2