Kapsalon „Resy Vacantie in den vreemde (v/erv/olg) Ouddorpsestraat 31b TOON BREGONJE Wanneer u een kapsel naar de laatste mode wenst. Wanneer u beslist geen permanent wilt Wanneer u hat prettig vlndt korter bij ons In de salon te zitten Wanneer u bereld bent lets minder te betalen dan u gewend bent Dan nadigen wij u uit in onze kapsalon het laatste nieuws uit PARIJS te ontdekken: VAN L'ORtilAL Een soepele ondersteuning voor jeugdige coiffures. Voor een modieus, llchf krullend kapsei, dat 6a 8 wkn. houdt Sigarenmagazijn „FABRI" grote sort, sigaren RET-agentschap Pooladres SVV ledereen weet in West gewis dai onze snackbar het beste is Brugmanstr. hoefc W. Frankei.str. Tel. 263864 Wij verzorgen BRUILOFTEN EN PARTIJEN LORCAu •Voor elke behandeling gebruikt uw kapper een nieuw flesje Mini Vague met een lichtblauwe vloeistof. Voor witten, schilderen en behangen is het voordeligste en meest vertrouwde adres toch altijd G. J. J. PonjS, Delflandsew. 250, tel. 264019 STEUNZOLEN f 18,95 Ziekenfondsleden f 15 retour Schellings Schoen- en voet- specialist. St. Liduinastraat 27 A. Boedart Fabristraat 48 Tel. 269618 's morgens 6 uur geopend De grenspassage Amerika-Canada geeft geen moeilijk- door het steeds doorgaande verkeer totaal vernietigd heden. De Amerikaanse douane liet ons wonder aan te daar de reparatie moet wachten op beter weer. Af- houden passeren. De rainbowbridge is de natuurlijke sluiten van weggedeelten is bijna ondoenlijk omdat grens tussen beide landen. Voor de brug het Ameri- geen andere wegen aanwezig zijn om het verkeer om kaanse grensbureau, net over de brug het Canadese te leiden. Tijdens de reparatie der weg moet ook het douanebureau. De brug zelf is het „niemandsland". verkeer continu kunnen doorgaan. Het stagneert wel, ^as eerste kennismaking met de „tolbrug- maar stopt niet. Alleen daar waar een binnenweg is gen die in de nieuwe wereld vrij veel bestaan en vrij die naar een of ander dorp leidt kan een deel der duur zijn Van welke kant men de brug opkomt, eerst hoofdweg afgesloten worden. De max. snelheid op de betalen. aluta speelt geen rol, beide dollars worden hoofdwegen is 60 mijl per uur. De wegcontrole ge- geaccepteerd, alhoewel de Amerikaanse dollar 7 cent schiedt per helikopter. De politie is onverbiddelijk duurder is dan de Canadese. Tijdens de rit over de tegenover overtreders. Verontschuldigen heeft geen brug heeft men een prachtig uitzicht op de Niagara- zin, de politie constateert de overtreding en maakt watervallen. Het bleef bij een wat oppervlakkige verbaal. De verdere afwikkeling is voor de rechter, beschouwing, even de watervallen bekijken, want daar kan men eventueel verzachtende omstandig- voor de watervallen was een aparte dag in het heden aanvoeren. vakantiereisschema opgenomen. Daar zouden wij nog Een wegenwachtinstituut kent men niet. Wel zijn er later terugkomen. Er zijn meerdere bruggen over de verzekeringsmaatschappijen die panne en daaruit Niagararivier, ze zijn groot van afmeting en zijn voortvloeiende gevolgen in hun verzekeringspakket vierbaans. Voor de Canadezen is de vierbaans autoweg hebben opgenomen. Bij panne kan men dan de dichtst iets waarover ze met trots spreken. De post-west bij zijnde garage te hulp roepen die dan alle gewenste Yn^1- ng' Macdonald-Cartier freeway is een in en mogelijke hulp moet bieden. Men moet er wel 1956 in gebruik gestelde autosnelweg. Een vierbaans- rekening mee houden dat „dichtsbijzijnd" toch nog weg nei middenberm. Voor Europeanen is het niet heel ver kan zijn. De verkeersborden liegen er niet meer dan een GOEDE WEG, maar zonder bijzondere om. Als men een bord tegenkomt met de aanduiding of buitengewone eigenschappen. De Nederlandse zes- „Service-station 2 mijl, eerstvolgende 80 mijl" dient baanswegen met middenberm en vangrail zijn beslist de weggebruiker er rekening mee te houden dat er beter te noemen. Wat wel imponeert zijn de enorme voor 80 mijl brandstof in voorraad moet zijn. Ook afstanden en de gigantische winkelcentra's aan bijna kan het bij panne dan voorkomen dat de dichtsbij- alle invalswegen van iedere stad van enige betekenis. zijnde garage toch altijd nog 40 mijl ver is. Thins gekomen komen de tongen pas goed los. Men A1 deze dingen tonen aan dat een auto een onmisbaar raakt bijna met uitgepraat over het nieuwe land, de gebruiksartikel is. Zonder „CAR" is men in de nieuwe kinderen, de mooie baan, de auto en de woning. De wereld niets. Vermaak is er bijna niet te vinden. Het gesprekken gaan in een snel tempo. Steeds spreekt gezellige terrasje dat in bijna geheel Europa te vinden men over het nieuwe en gaat men vergelijkingen is zal men in de nieuwe wereld tevergeefs zoeken. maken met wat Ze in Holland hadden. Maar daaruit Voor een glas bier moet men naar een hotel. Bij een yolgen dan gesprekken over Holland, de familie, de hotel is een afdeling waar een glas bier te koop is. Er kennissen en de oude buren. Maar dan blijkt de voot- zijn echter twee ingangen, een voor de mannen en uitgang in de nieuwe wereld niet zo groot meer te zijn een voor de vrouwen onder geleide. Kinderen worden als men aanvankelijk meende. Toch zijn de ouders onder geen beding binnengelaten, evenmin als een trots op hun kinderen en al datgene wat ze hebben vrouw zonder geleide. De emancipatie is nog niet bereikt. Ze gaan met de kinderen op bezoek bij doorgedrongen, de vrouw is in vele gevallen on- yrienden en kennissen. Ze zijn vol ontzag als ze mondig en volkomen afhankelijk van de man. horen hoe vloeiend Engels gesproken wordt door hun Een flesje bier om mee te nemen is alleen te koop in kinderen. Aan de gesprekken kon men horen dat ook daarvoor aangewezen en door de brouwerijen inge- de vrienden wilden helpen om alle bezienswaardig- stelde gelegenheden. Alcoholhoudende dranken wor- heden te laten zien. Men kon opmerken dat de vrien- den alleen verkocht in „drank control winkels" en op den meeleefden. naarm geleverd. Een flesje bier nuttigen op de open- Maar onherroepelijk komen er ook momenten dat de bare weg is bij de wet verboden. Wordt een flesje ouders zich eenzaam gaan voelen. Zij kunnen de bier in de auto gevonden bij een eventueel ongeval, gesprekken niet goed bij houden, ze worden enigszins wordt dat als een verzwarende omstandigheid ver- buitengesloten. Dan ook bemerken zij dat alles niet meld. Dat kan dan weer tot gevolg hebben dat de zo eenvoudig is als men denkt, dat het niet altijd verzekeringspremie drastisch omhoog gaat. feest kan zijn, dat de geplande tochten naar de Koffieshops vindt men overal en cola- en updranken bezienswaardigheden niet zonder moeite en pijn gaan. kan men uit de automaten trekken. Langs de einde- Dat de zoon of kleindochter niet steeds aan het toeren loos lijkende wegen is men aangewezen op de Service- kan blijven, dat er ook gewerkt moet worden. Vaak stations. De benzine- en oliemaatschappijen verplich- komt dan aan het licht dat ook de vrouw een baan ten de pomphouders bij de pomp een toilet en was- heeft die veel tijd vergt, dat de nog schoolgaande gelegenheid te hebben opdat de weggebruikers zich kinderen bijverdienen met bijv: een krantenwijk, dat kunnen verfrissen. Deze gelegenheden moeten voor de meisjes 's avonds een bron van inkomsten hebben iedere weggebruiker open zijn, ook al maken ze van als babysit, dat 80 van de vrouwen een baan de pomp geen gebruik. Vele pomphouders hebben de buitenshuis hebben waardoor babysitten een volledige service zover doorgevoerd dat ze ook een restau- baan kan zijn voor anderen. Dan krijgt men door dat rantje hebben, hetzij in eigen beheer, hetzij verpacht het eigen huis op huurkoopconditie is gekocht en na aan anderen. Er zijn heel primitieve maar ook zeer al die jaren nog niet is afbetaald. Dat de „CAR" in luxueuze etablissementen. Canada gelijk staat met de fiets in Holland. Het is Als een heel groot lichtreclamebord, op verre afstand een noodzakelijk en onmisbaar gebruiksartikel dat reeds zichtbaar, aangeeft „Diningroom open" dan ver- niets met welstand te maken heeft. Dan komt klaar wacht men een gelegenheid waar wat te eten zal zijn, en duidelijk aan het licht dat voor de dollar ont- en waar men even gezellig kan pauseren. Blijkt dan zettend hard gewerkt moet worden. Men is gebonden bij het binnentreden dat de gehele inventaris bestaat aan allerlei factoren, men kan zijn leven niet in- uit een ruw houten tafel met twee dito stoelen dan richten naar eigen keuze, men is heel vaak afhanke- is de lust tot pauseren reeds over. Voor de Canadezen lijk van onvoorziene gebeurtenissen die vaak reeds is dit echter iets gewoons, zij zijn aan deze toestand lang tevoren opgestelde programma's doorkruisen. gewend. Is men met meer personen, dan worden wel Het land van de onbegrensde mogelijkheden zoals de wat stoelen bijgezet. Gezelligheid is hier niet te nieuwe wereld vaak genoemd wordt werpt ook vaak zoeken, maar daar komt men tenslotte ook niet voor. onbegrensde moeilijkheden op. Alles draait om de Men is op doorreis en wil even rusten en iets nutti- dollar, bijna elkeen spreekt over dollars alsof er geen gen. Aan deze twee verlangens kan worden voldaan. andere dingen zijn waarover men kan praten. Men kan zich verfrissen, er is een stoel om te zitten Time is money. en er zijn wat etenswaren te koop. De maaltijden zijn Canada is een land met een duizenden mijlen lang in overeenstemming met de inventaris, eenvoudig en wegennet. Overwegend tweebaanswegen. Heel veel Sesehikt om de honger te stillen. Het nationale volks- bergen en dalen, veel onoverzichtelijke bochten, ergo, voedsel schijnt te bestaan uit patat-frites, hot dogs het verkeer eist van de weggebruiker de uiterste en hamburgers, althans deze etenswaren zijn overal waakzaamheid. Het zijn heel oude wegen, door voor- voorradig. Het is ook heel gewoon als men het gaande generaties volgens de weg van' de minste hestelde broodje op een papiertje op tafel krijgt. weerstand aangelegd. Deze generaties kenden immers Bestek krijgt men alleen in de luxueuze gelegen- niet anders dan hand- en trekdierkracht. Vandaar al heden. In de primitieve gelegenheden eet men gewoon die bochten en omwegen. Het moderne verkeer van het vuistje. nu vereist aanpassing en modernisering van het et ls daarom begrijpelijk dat de pick-nickmand een wegennet. De wegenbouwers van heden zijn kapitaal- heel Srote ro1 speelt in het leven der Canadezen. Het krachtige ondernemingen, uitgerust met uiterst mo- departement van verkeerswegen zorgt ervoor dat derne machineparken en heel veel springstoffen De overal langs de wegen rustpunten zijn, banken en wegen worden rechtgetrokken, men blaast bergtop- tafels lanSs de wegen, uitgebreide pick-nickplaatsen pen op en vult met de vrijgekomen materie de dalen en kampeergelegenheden. op. Baaien en meren worden overbrugd, grote bos- BU de pick-nickplaatsen is altijd water te krijgen. gebieden worden ontbost. Een werkkamp van de Ook is er gelegenheid tot het bereiden van warme wegenbouwers toont veel overeenkomst met een mo- maaltijden of drinken. Er zijn stookplaatsen bij en er bile militaire eenheid. Barakken, tenten, keukens, is voor brandstof gezorgd. Bij aankomst kan men dus reparatiewerkplaatsen en een groot aantal rollend meteen vuur maken. Het is een morele plicht dat men materieel. Grote transportcolonnes zorgen voor het hij het vertrek zorgt, dat er voldoende brandstof voor vervoer van mens en materiaal. Bijna alles geschiedt de volgende bezoekers klaar ligt. Er is voldoende pneumatisch, enorme compressoren staan overal op- hout te vinden, dus niemand kan zich aan deze morele gesteld. Onvoorstelbaar krachtige bulldozers schuiven plicht onttrekken met de dooddoener dat er niets te de grote rotsblokken de op te vullen ravijnen in. vinden is. Overnachten mag men in deze gelegen- Gigantische molens breken de rotsblokken tot gruis heden niet. Daarvoor moet men naar de speciale om het bovendek der wegen te vormen. Het onder- campings. Deze zijn ook in grote getale aanwezig, houd der wegen is een zeer kostbare zaak. 's Winters aBe gelegen in bos en aan grote meren. De staan- vriezen grote delen van de wegen stuk. De winter is plaatsen voor de tenten zijn ruim en ook voldoende zeer streng en lang, de opgevroren stukken worden vervolg pag. 3

Zuider Nieuws | 1968 | | pagina 2