nMioi Vagise Kapsalon „iesy Vacantie in den vreemde TOON BREGONJE Wanneer u ©en kapcel naar da laatste mode wenst. Wanneer u beslist geen permanent wilt Wanneer u hat prettig vlndt korter blj ons in de salon te zitten Wanneer u beraid bent lets minder te betalen dan u gawend bent Dan nadigen wij u uit in onme kmpsaion hat laatste nieuws uit PARIJS te ontdekken: VAN L'ORiAL Een soepele ondersteuning voor ieugdige coiffures. Voor een modieus, licht krulfend kapsel, dat 6a8 wkn. houdt Oudterptestraat 31b Sigarenmagazijn „FABRI" grote sort, sigaren RET-agentschap Pooladres SVV ledereen weet in West gewis dat onze snackbar het beste is Irugmanstr. hoek W. Frankal.str. Tel. 263864 Wij verzorgen BRUILOFTEN EN PARTIJEN •Voor elke behandeling gebruikt uw kapper een nieuw flesje Mini Vague met een lichtblauwe vloeistof. Voor witten, schilderen en behangen is het voordeligste en meest vertrouwde adres toch altijd G. J. J. Ponj6, Delflandsew. 250, tel. 264019 STEUNZOLEN f 18,95 Ziekenfondsleden f 15 retour Schellings Schoen- en voet- specialist. St. Liduinastraat 27 A. Boedart Fabristraat 48 Tel. 269618 's morgens 6 uur geopend Algemeen wordt verondersteld, dat iemand die verre sein komt: „veiligheids-gordels vast, verboden te ro- reizen doet ook veel kan verhalen. Dit is natuurlijk ken", zijn de voorbereidingen om te landen reeds betrekkelijk, want om te kunnen verhalen is het getroffen. noodzakelijk eerst veel waar te nemen en te begrijpen. Bij het landen voelt men een lichte schok en de Daarom is het ook van heel groot belang met welk 155.000 kg wegende luchtreus is aan de grond. De doel de reis wordt gemaakt. Niet ieder zal het zelfde remkleppen slaan uit en rustig taxiet het toestel naar beeld zien. Vooral in den vreemde kan men niet alles de debarkatieplaats. De trans-atlantische reis is vol- naar de juiste waarde schatten. Het wijd openzetten bracht in het tijdsbestek van 7 reisuren. van ogen en oren is van enorm groot belang, maar Klokslag half een, plaatselijke tijd, vertrok de DC-8 lang niet altijd voldoende om een juist oordeel te van Schiphol Amsterdam naar Niagara-Falls Amerika. kunnen vormen. Men dient te weten uit welke oor- Klokslag half drie, plaatselijke tijd stond de luchtreus zaken verschillende situaties ontstaan. Heel vaak stil op het vliegveld Niagara-Falls Amerika. Het tijds- wordt men geconfronteerd met gebruiken en gewoon- verschil tussen deze landen is 5 uur, ergo deze reis ten die men niet kent en daardoor afwijzend reageren. duurde 7 uur. Men koestert argwaan en men wordt achterdochtig. De debarkering ging niet zo vlot, daar een der passa- Later zal dan weer blijken dat alles toch nog wel giers haar vaccinatie-bewijs in Amsterdam had laten meevalt liggen. Niemand komt de Verenigde Staten binnen zon- Wat is het doel van de reis? Gaat men als tourist, dus der een pokkenvaccinatiepapiertje. Eerst moest de louter als ontspanning, dap zal men heel veel door de ambtenaar van de gezondheidsdienst komen om de vingers zien en vele ongemakken op de koop toe- bewijzen te ontroleren. De passagier die het bewijs nemen. De onaangenoamheden zijn maar tijdelijk, niet kon tonen werd afgezonderd en moest opnieuw men heeft ze zelf gezocht en stapt er zonder veel worden ingeent. Ondertussen waren de anderen per moeite overheen. autobus naar de douane-afdeling vervoerd. Paspoort- Maakt men echter de reis als „ouders van emigranten" controle en visa-controle. Voor Amerika is een visum dan gaat men op heel veel dingen speciaal letten. Deze nodig, voor Canada alleen een visum his het mensen kennen het land alleen uit de ontelbare verblijf langer dan 3 maanden zal duren. Daarna met brieven die zij in de loop der jaren hebben ontvangen. de inmiddels gearriveerde bagage naar de douanepost. Zijn zij er na heel veel jaren eindelijk in geslaagd de Het in het toestel ingevulde biljet bewees hier haar kinderen in den vreemde te kunnen bezoeken, dan nut, daar de controle vrij soepel verliep en geen over- zullen zij met arendsogen alles in de gaten houden. bodige vragen gesteld behoefden te worden. Enkele De reis op zichzelf is reeds een belevenis, men leeft steekproeven werden genomen. Voor bloembollen in spanning. De voorbereidingen nemen heel veel tijd echter had men grote belangstelling. Deze mogen n.l. in beslag, men moet wikken en wegen. Er is een heel alleen worden ingevoerd als ze vergezeld gaan van groot bedrag mee gemoeid dus moet alles nauwkeurig een certificaat van de plantenziektekundige dienst in worden overwogen. Hoe zal de reis worden gemaakt? Nederland. Niemand bleek echter in het bezit te zijn Over zee of door de lucht? van bloembollen, dus waren er geen beletselen. Allen De Co-op Nederland heeft dit wikken en wegen voor konden vrij gaan, Amerika staat voor u open, aldus haar leden wat eenvoudiger gemaakt. Deze heeft de de douaneambtenaren. Het duurde niet lang of alle reizen naar emigratie-landen binnen het bereik van 198 passagiers welke met het toestel waren gekomen smallere beurzen gebracht. Zij is er van uit gegaan konden de ontvangsthallen betreden. dat men door de mogelijkheid van chartervluchten, Op welk vliegveld men ook aankomt, overal is het (het gelijktijdig transporteren van een groot aantal hetzelfde beeld. Ouders en kinderen die elkander de reizigers) de prijzen vrij laag kan maken. Bij charter- hand drukken, omhelzen en huilen en lachen tegelijk. tarieven betaalt iedere passagier een lagere prijs voor Enorme vreugde over het weerzien na zovele lange zijn vlucht. De lagere tarieven maken het besluiten jaren. Men lacht, men huilt en spreekt maar heel wel veel makkelijker. - weinig. De klein- en achterkleinkinderen staan ver- De vliegreis komt meer in trek, alhoewel men zich wonderd te kijken naar dit vreemde gedoe. Zij begrij- vaak afvraagt, is vliegen nu wel zo veilig als men pen er niets van en de weinige woorden die gesproken doet voorkomen? worden verstaan ze niet eens. Nederlands wordt bijna Statistische gegevens tonen aan, dat meer mensen met meer gesproken in de geemigreerde gezinnen. sterven door het vallen van een ladder dan door het Er heerst een vreemde drukte in de ontvangsthallen. neerstorten van een vliegtuig. De levensverzekering Nerveus loopt men af en aan. De klein- en ac er- van een Amerikaanse piloot is niet prijziger dan van kleinkinderen staan reeds met de bagage in de hand een boekhouder. Wiskundige berekeningen hebben de deuren. Een stille aanmanmg om maar eens op uitgemaakt, dat men, om gelijke kans te hebben om het te breken. Zij staan in de werkelijkheid, zij weten leven te komen, 423 miljoen km moet vliegen tegen dat ze nog honderden mijlen voor de boeg hebben 66 miljoen k.m. auto-rijden. Vliegen is dus heel wat alvorens men „THUIS is. Als eindelijk it ui - veiliger dan autorijden. Men stapt zonder het minste bundige weerzien is weggeebt zakt men langzamer- bezwaar in de auto, men maakt enorme busreizen hand af naar de parkeerplaats. Daar doet de bezoeker over overvolle wegen en door eivolle steden. Vliegen de eerste indruk op van de enorme uitgestrektheid is veiliger, dus worden de vliegreizen steeds popu- van dit land. Honderden auto's van groot formaat ji i1 V>nn/Trit«Ho'n lairder. De moderne vliegtuigen zijn de comfortabelste ver- voermiddelen. De Co-op chartervluchten worden uit- gevoerd door een Amerikaanse maatschappij. De Capi tol Airway's vliegt met de DC-8 jet. Voor leken zegt deze technische benaming niet veel. De DC-8 is een toestel van 40 meter lengte, een vleugelspanning van 142 voet en meet van de grond tot de top van de staart 9.20 meter. Het eigen gewicht is 63.500 kg en het kan met een bruto gewicht van 155.000 kg op staan hier ruim geparkeerd terwijl nog honderden plaatsen vrij zijn. Geen gedrang, geen onnodige druk te om toch maar het eerste weg te kunnen komen. De aan- en afvoerwegen zijn ruim, niemand hindert de ander. Dit is natuurlijk de plaats waar als eerste blijk van welstand de „CAR" getoond wordt. Een ruime wagen, volautomatisch en van alle gemakken voorzien. Als ten slotte ieder is ingestapt geeft de chauffeur de eerste raadgeving. „Hier begint jullie vakantie, let 10 nnn i v,„+ goed op alles wat er te zien is. U ziet het misschien stngen. Vier motoren van 18.000 p.k. elk, maken het 6 j nooit meer terug, daar het met in de bedoehng ligt mogelijk de machine in 25 minuten tot de normale hoogte van 9.000 meter te doen klimmen. De zit- plaatsen zijn zo geconstrueerd, dat het grootst moge lijk profijt van de beschikbare ruimte is gemaakt en toch voldoende bewegingsvrijheid voor de passagier is overgelaten. Wie wat slapen wil behoeft alleen een langs dezelfde route terug te gaan. Er is zoveel te zien, dat uw vakantie te kort zal zijn om sommige dingen tweemaal te zien." Toen begon de reis naar de plaats van bestemming. De plaats waar het nieuwe leven begon, waar een kop in de armleuning in te drukken en zijn zetel nieuwe toekomst is opgebouwd. De plaats waarvan de achterover te bewegen. In iedere zetel is een zelf- ™ders alleen datgene weten wat hen in brieven is regelbare knop voor frisse lucht alsmede een schake- laar voor verlichting ingebouwd. medegedeeld. Hier gaan de ogen der ouders heel scherp zien. Niets ontgaat hun dan meer. Het mooiste van het mooiste kan hun aandacht dan meer afleiden. Ondanks het goedkope chartertarief zijn de maal- Vandaag nemen we de kortste weg naar huis zegt de tijden van goede kwaliteit. Complete maaltijden wor- chauffeur De kortste weg bleek echter toch nog 300 den op regelmatige tijden geserveerd Sandwiches en tg VoQr dg emigrantenj die gewend zijn aan 1 1 1T1 hrlnvin /-In TT1 1 I W*1 nn J dranken worden aangeboden. Tijdens de reis vult men vast de douane-formulieren in om aan het einde der reis sneller weg te kunnen. De totale nonstop-vlucht Nederland-Amerika duurt ongeveer 7 uur. Als het zulke afstanden is dit gewoon, voor de bezoekers echter een belevenis. wordt vervolgd

Zuider Nieuws | 1968 | | pagina 4